Nowe mieszkania dla poznaniaków

Rusza nabór do kolejnej edycji programu “Najem z dojściem do własności”. Wnioski można będzie składać od poniedziałku. Program PTBS to nie tylko duża inwestycja, ale też idealne rozwiązanie dla poznaniaków, którzy nie mogą sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy i nie stać ich na drogie komercyjne czynsze za wynajem. W ramach programu w najbliższym czasie do dyspozycji poznaniaków zostanie oddane ponad tysiąc mieszkań.

“Najem z dojściem do własności” to odpowiedź na zapotrzebowanie średnio-zarabiających poznaniaków szukających mieszkania. Propozycja Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego pozwala w stosunkowo krótkim czasie wykupić wynajmowany lokal.

Projekt to jeden z elementów miejskiego systemu mieszkaniowego. Nie jest skierowany do najuboższych, korzystających z pomocy społecznej. Odbiorcami programu są osoby, które mają źródło dochodów i perspektywy rozwojowe, ale nie stać ich na czynsz rynkowy lub nie chcą decydować się na kredyt hipoteczny

 tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Osoby, które podpiszą umowę z PTBS, uiszczą wpłatę partycypacyjną w wysokości 30 proc. kosztów budowy mieszkania. Kolejną część kosztów uregulują w ramach czynszu najmu. Ostatnia wpłata będzie dokonywana w momencie wykupu mieszkania. Czynsz, z którego 3/4 przeznaczone jest na spłatę zaciągniętego przez PTBS kredytu, szacowany jest na około 19 zł za metr kwadratowy. Mieszkanie można wykupić w okresie od 5 do 25 lat od momentu podpisania umowy najmu.

 Jedną z ważniejszych cech programu “Najem z dojściem do własności”, jest to, że daje on uczestnikom wolność od kredytu zaciąganego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, bo to PTBS bierze na siebie ciężar kredytobiorcy. Dzięki temu uczestnik ma większą możliwość realizacji swoich planów i potrzeb w innych obszarach życia

 podkreśla Andrzej Konieczny, prezes PTBS.

Na osoby, które zgłoszą się do udziału w programie czekają mieszkania na Strzeszynie – w rejonie ulic Koszalińskiej, Literackiej i Żołnierzy Wyklętych. Będą one oddane “pod klucz”. Oznacza to, że będzie się tam można wprowadzić od razu. Nowe osiedle stanie się nowym domem dla blisko 1100 rodzin. Inwestycję podzielono na etapy. Pierwsze mieszkania zostaną oddane do użytku do końca tego roku. Zakończenie drugiego etapu, do którego nabór rozpocznie się w poniedziałek, jest planowane na przełom 2019 i 2020 roku. Ofertę na Strzeszynie uzupełnią mieszkania na wynajem w klasycznym systemie TBS, a także przedszkole, żłobek, przychodnia lekarska i lokale usługowe. Zadbano też o infrastrukturę zewnętrzną – place zabaw, siłownie zewnętrzną itp.

Aby wziąć udział w programie “Najem z dojściem do własności” należy spełnić określone kryteria. Pod uwagę brany jest m.in. dochód na członka rodziny. Osoba, podpisująca umowę z PTBS nie może też posiadać prawa własności do innego lokalu mieszkaniowego na terenie Poznania. Musi też zadeklarować, że będzie rozliczać podatek dochodowy w naszym mieście.

Nabór do programu ruszy w poniedziałek (21 maja) i potrwa do 2 lipca. Wnioski można składać mailowo – pod adresem: [email protected], pocztą tradycyjną-na adres Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o., ul. Konfederacka 4, 60-281 Poznań lub osobiściew Biurze Obsługi Klienta.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej PTBS:

(http://ptbs.pl/inwestycja-realizowana/najem-z-dojsciem-do-wlasnosci/)

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.