Poznaj najważniejsze informacje o wyciągarkach samochodowych!

Wyciągarka samochodowa może przydać się każdemu, nie tylko miłośnikom off-roadu, czy uczestnikom rajdów samochodowych. Znajduje wiele różnych, przydatnych zastosowań, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej zakup.

Przeznaczenie i zastosowanie wyciągarki samochodowej

Głównym przeznaczeniem urządzenia jest wyciąganie pojazdów, które ugrzęzły w piachu, śniegu lub błocie, na stabilne podłoże. Z jego pomocą łatwo też wyciągnąć samochód, który stoczył się do rowu lub wciągnąć go na wysoką skarpę, na którą nie ma drogi dojazdowej. Może też być wykorzystane do wodowania łodzi oraz wciągania jej na brzeg. Wyciągarka radzi sobie również w nietypowych sytuacjach. Za jej pomocą można na przykład usunąć kłodę lub drzewo, które zagradza przejazd po wichurze, bez zbędnego i czasem wielogodzinnego oczekiwania na specjalne służby do usuwania skutków nawałnicy. Może też być użyta do karczowania krzaków i usuwania pni po ścince drzew, a nawet przy budowie, do napędzania bloczka.

Budowa i zasada działania wyciągarki

Głównym elementem urządzenia jest duży, cylindryczny bęben, na który nawijana jest lina, przymocowana do wyciąganego pojazdu. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w przekładnie planetarne, zapewniające duży moment wyciągania. Ze względów bezpieczeństwa każda wyciągarka posiada silny hamulec, który automatycznie załącza się w wypadku zatrzymania bębna.

Parametry techniczne

Najważniejszym elementem, decydującym o przydatności urządzenia, jest jego uciąg. Aby wyciągarka dobrze spełniła swoje zadanie, powinien być on ok. 1,5 x większy od masy całkowitej wyciąganego pojazdu. Do pozostałych parametrów należy zaliczyć moc urządzenia, pobór prądu, masę oraz rodzaj i długość liny. W wyciągarkach stosuje się liny syntetyczne, które są bardzo lekkie, chociaż mniej trwałe oraz stalowe – bardzo wytrzymałe, ale niestety dosyć ciężkie.

Rodzaje wyciągarek

W zależności od sposobu zasilania wyróżnia się wyciągarki ręczne oraz napędzane silnikiem (elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne). Każda z nich ma swoje wady i zalety. Urządzenia elektryczne posiadają własny silnik i akumulator, hydrauliczne oraz mechaniczne wykorzystują do pracy, silnik samochodu, natomiast ręczne napędzane są siłą ludzkich rąk.

Warto wiedzieć

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia, warto zapoznać się z artykułem „Kupujemy wyciągarkę samochodową – jakie kryteria powinna spełniać?”, który zawiera wiele, cennych informacji i może pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu. Dużą popularnością na rynku cieszą się wyciągarki Dragon Winch , które charakteryzuje wysoka jakość i bardzo dobre parametry techniczne.

//