Duże prace archeologiczne z udziałem naukowców z UAM wokół Jeziora Lednickiego. Odnaleziono już ponad 600 zabytków

Na niemal 40 metrach kwadratowych powierzchni wokół Jeziora Lednickiego od marca prowadzone są duże prace archeologiczne. Do tej pory udało się odkryć ponad 600 zabytków. W pracach badawczych udział biorą m.in. naukowcy z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu.

Na prace zdecydowano się z kilku powodów. Po pierwsze, jest to teren sąsiadujący z Ostrowem Lednickim, gdzie znajdują się najstarsze do tej pory relikty architektoniczne związane z początkami państwa polskiego. Ma to wpływ na drugi powód, czyli fakt, że w tym rejonie od lat bardzo aktywni są “poszukiwacze skarbów”, którzy działają nielegalnie.

Problemem jest także działalność rolnicza, ponieważ maszyny coraz głębiej ingerują w ziemię.

Badania rozpoczęły się w marcu tego roku i potrwają kilka lat. Już teraz udało się odkryć ponad 600 zabytków, z których największa grupę stanowią monety, także średniowieczne. Znaleziono również m.in. guziki, metalowe okucia, ołowiane kule muszkietowe i kabłączki skroniowe.

W badania zaangażowali się także naukowcy z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu. Dzięki temu, zabytki są na bieżąco inwentaryzowane w zaawansowanej bazie komputerowej.