Trwa rekrutacja na UAM. Który kierunek jest w tym roku najpopularniejszy?

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można rejestrować w tegorocznej rekrutacji UAM. Wiele wskazuje na to, że w tym roku zmieni się czołówka najpopularniejszych kierunków wśród chętnych do studiowania.

Niemal co roku czołówka kierunków studiów z największą liczbą kandydatów wygląda prawie identycznie. Najczęściej wybieranymi są zwykle psychologia, prawo i filologia angielska.

W tych trzech przypadkach dostanie się na wymarzone studia jest jednak często o wiele łatwiejsze niż na inne kierunki. Dlaczego? Ponieważ liczba dostępnych miejsc także jest bardzo duża.

W ubiegłym roku najtrudniej było się dostać na filologię norweską z grupą angielskim, gdzie na jedno miejsce przypadało aż 29 osób. Na drugiej pozycji znalazła się filologia duńska, gdzie chętnych było 13 osób na jedno miejsce. Podium zamknęły wówczas geodezja i kartografia, filologia angielsko-chńska oraz zarządzanie i prawo w biznesie, gdzie było po ośmiu kandydatów na jedno miejsce.

W tym roku klasyfikacja może się jednak zmienić. Jak wynika z dotychczasowych zgłoszeń, najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez tegorocznych kandydatów jest filologia koreańska. Obecnie jest tam ponad siedmiu kandydatów na jedno miejsce.

Studenci filologii koreańskiej, podobnie jak na innych tego typu kierunkach, uczą się języka, kultury i historii państwa. UAM oferuje także możliwość wymiany międzynarodowej z Koreą Południową. Ukończenie studiów i znajomość języka pozwalają absolwentom na rozpoczęcie pracy w dużych koreańskich korporacjach mających swoje siedziby w Polsce, także w Poznaniu.

Oferta UAM to z pewnością nie jedyny powód, dla którego kierunek ten cieszy się w tym roku ogromną popularnością. W ostatnim roku zauważalny jest duży wzrost fanów kultury i muzyki K-Pop związanej z Koreą Południową. Popularność k-popu wpłynęła na promocję języka i kultury koreańskiej, co ma swoje odzwierciedlenie także przy rekrutacjach na uczelnie czy kursach językowych. Szkoły językowe coraz częściej włączają do swojej oferty język koreański z myślą szczególnie o ludziach młodych, zafascynowanych Koreą Południową.

Rejestracja kandydatów na UAM trwa do 10 lipca.