Poznań zaprasza na peryferia. Rusza cykl wydarzeń kulturalnych w ramach Lata z Estradą

Festyny, koncerty, spektakle, warsztaty i wiele innych ciekawych propozycji – tak zapowiada się kolejna edycja “Lata z Estradą”, czyli cyklu plenerowych wydarzeń kulturalnych odbywających się w różnych dzielnicach miasta. Na poznaniaków czeka szereg bezpłatnych atrakcji, które pozwolą na spędzenia lata w mieście na różne sposoby.

Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznych działań Estrady Poznańskiej w zakresie wydarzeń kulturalnych na terenie miasta. Jak wyjaśnia koordynatorka programu, Aleksandra Małek, celem Lata z Estradą jest przede wszystkim integracja mieszkańców dzielnic położonych na peryferiach Poznania oraz organizacja wydarzeń w miejscach “nieoczywistych”, czyli takich, które zwykle nie kojarzą się z miejscem występów czy zabawy.

Tym razem to nie Stare Miasto, ale miejsca takie jak Smochowice, Zieliniec, Świerczewo, Kobylepole czy Rataje będą gospodarzami atrakcji.

Dzięki takiemu podejściu, kultura staje się częścią lokalnej społeczności, a tym samym trafia do większej liczby odbiorców, co w przyszłości może inspirować do dalszych inicjatyw lokalnych związanych z integracją mieszkańców i wspólnym spędzaniem wolnego czasu w przestrzeni publicznej.

Przy organizacji Lata z Estradą podjęto współpracę z przedstawicielami danej społeczności – radami osiedli, lokalnymi ośrodkami kultury i placówkami oświatowymi. Pozwoliło to na stworzenie bogatej i zróżnicowanej oferty, przy jednoczesnym zgraniu terminów i lokalizacji poszczególnych działań tak, by poznaniacy mogli uczestniczyć w jak największej ilości z nich. To także okazja do wspierania lokalnej twórczości i mniej znanych artystów.

Choć oficjalnie Lato z Estradą odbywać się będzie między 22 lipca a 15 września, to część atrakcji powstałych przy współpracy z Estradą Poznańską odbywa się już od maja.

Bogaty program wydarzeń pozwala na znalezienie czegoś dla poznaniaka w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Będzie okazja m.in. do udziału w warsztatach artystycznych i animacjach kulturalnych, warsztatach teatralno-akrobatycznych, warsztatach zdobienia mebli  i teatralno-lalkarskich.

Ucieszą się także miłośnicy kina, którzy mają do wyboru szereg projekcji w ramach kina plenerowego organizowanego w różnych miejscach Poznania. Coś dla siebie znajdą także ci, którzy od filmu wolą teatr. W programie znalazły się takie spektakle jak m.in. “Ciocia Jadzia”, “Szabadabada”, “Owieczka Bella” i “Magiczna Kostka”.

Przez cały czas trwania cyklu, odbywać się będą również wieczorki taneczne, w tym pokazy i nauka tańca, a także potańcówki na świeżym powietrzu.

Całość uzupełniają również m.in. spotkania z zaproszonymi goścmi, koncerty, animacje, festyny i zabawy.

Realizacja przedsięwzięcia finansowana jest z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, środków Rad Osiedli oraz budżetu miejskiego w ramach działań w dzielnicach peryferyjnych.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia udział wzięło niemal 40 tysięcy poznaniaków. Organizatorzy liczą, że tym razem uda im się powtórzyć sukces, a nawet zachęcić do wspólnego spędzenia czasu więcej osób.

Program wydarzeń dostępny jest online.