Przebudowa Rynku Łazarskiego rozpocznie się jesienią. Remont potrwa dwa lata

Jeszcze jesienią tego roku mają rozpocząć się prace związane z przebudową Rynku Łazarskiego. Inwestycja prowadzona będzie etapami, by zapewnić kupcom możliwość utrzymania ciągłości handlu. Remont potrwa około dwóch lat.

Początkowo Miasto chciało, by remont rozpoczął się latem, jednak na wniosek kupców zdecydowano się przełożyć termin na jesień. Przebudowa obejmie nie tylko teren samego targowiska, ale także jego najbliższego otoczenia, by Rynek Łazarski mógł być także miejscem wypoczynku, spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Prace podzielono na trzy etapy, by kupcy nie musieli robić przerwy w handlu. W pierwszej kolejności powstanie targowisko tymczasowe, gdzie przeniosą się sprzedający. Gdy gotowa będzie strefa handlu, rozpocznie się etap związany z remontem dużej płyty oraz budową nowego i zadaszonego targowiska. Jako ostatnie prowadzone będą prace modernizacyjne na tzw. małej płycie oraz skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Przygotowania do remontu trwały kilka lat, a ogłoszenie trwającego właśnie przetargu poprzedzone było licznymi konsultacjami społecznymi i konkursem na projekt, do którego zgłosiło się aż 25 pracowni.

Według zwycięskiej koncepcji przygotowanej przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacek Bułat z Poznania, targowisko powstanie na planie koła z przeźroczystym zadaszeniem. Poza miejscami dla stałych kupców, powstanie również przestrzeń handlowa, która będzie mogła być wykorzystana do okazjonalnych jarmarków.

Dojazd do rynku oraz okolicznych budynków ma zapewnić dwukierunkowa ulica, a dla pieszych przygotowane będą szersze chodniki. Wejścia do budynków ozdobione będą zielenią.

Na terenie pojawi się także miejsce do rekreacji i wypoczynku oraz zabaw dla dzieci. Prace mają potrwać około dwóch lat.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.