Miejski program in vitro ma już rok. Na świecie jest już 17 dzieci, a kolejne urodzą się wkrótce

Mija rok od rozpoczęcia miejskiego programu in vitro. W ciągu 12 miesięcy z dofinansowania skorzystało niemal 400 par i już ponad 130 oczekuje lub doczekało się potomka bądź potomków. Program trwa do 2020 roku, jednak Miasto już teraz mówi o chęci jego kontynuowania.

Program dofinansowywania in vitro, czyli pozaustrojowego zapłodnienia rozpoczął się w sierpniu 2017 roku. Udział w nim biorą trzy placówki: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, oraz IVITA.

Pary najczęściej zgłaszają się do szpitala przy ul. Polnej i to tam najdłużej czeka się na przystąpienie do programu.

Miejskie dofinansowanie skierowane jest do par, które pozostają w związku małżeńskim bądź partnerskim i mieszkają na terenie Poznania, a także mają udokumentowane wcześniejsze bezskuteczne leczenie bezpłodności. Kobieta musi być w wieku 20-43 lata.

Dofinansowanie wynosi 5 tysięcy złotych i można je otrzymać maksymalnie trzykrotnie, czyli na trzy zabiegi. Można też starać się o trzykrotne dofinansowanie w wysokości 2 tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka nie była skuteczna, czyli że nie urodziło się w jej wyniku dziecko.

„By uzyskać wsparcie z miejskiego budżetu, pary powinny wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiedniej placówce. Po spełnieniu wymogów formalnych i kwalifikacji medycznej wybrana klinika lub szpital wystawia orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, a wniosek o wsparcie finansowe dla pary trafia do Urzędu Miasta Poznania. Dofinansowanie jest przyznawane według kolejności zgłoszeń.”

Urząd Miasta Poznania

Program zaplanowany jest do 2020 roku, jednak władze Poznania już teraz zapowiada chęć jego kontynuowania. Co roku na ten cel przeznaczonych jest 1,8 miliona złotych.

Efekty już widać – do programu przystąpiło 398 par. W ciągu 12 miesięcy w ciążę zaszły 132 kobiety, w tym 19 w ciąże mnogie. Na świecie jest już 17 dzieci, które przyszły na świat dzięki programowi.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.