Policyjne działania prewencyjne w szkołach

Wraz z początkiem roku szkolnego rozpoczęły się także działania prewencyjne i profilaktyczne podnoszące bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, szczególnie w rejonie placówek oświatowych. Funkcjonariusze przypominają także o ogólnych zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

Powrót uczniów do szkół co roku wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach. W połączeniu z okresem jesienno-zimowym, który się rozpoczyna, oznaczający szybko zapadający zmrok, częstsze występowanie mgieł i opadów deszczu, jest to czas szczególnie niebezpieczny dla pieszych.

Poznańska policja prowadzi prelekcje dla uczniów szkół w Poznaniu i na terenie powiatu poznańskiego. Mundurowi mówią najmłodszym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a także w relacjach i kontaktach z nieznajomymi oraz podczas zabawy.

Nieco starszym, szczególnie młodzieży funkcjonariusze przekazują informacje dotyczące m.in. odpowiedzialności karnej nieletnich, skutkach zażywania substancji niebezpiecznych czy niebezpiecznych zachowaniach w sieci.

Dodatkowo, wszyscy uczestnicy, bez względu na wiek, biorą udział w zajęciach, podczas których powtarzane są zasady postępowania w przypadku zagrożeń, by każde z dzieci czy nastolatków było w stanie wezwać pomoc.