Poznań chce tworzyć Dzielnicowe Centra Sportu

Poznań chce, by dostęp do obiektów sportowych i miejsc uprawiania aktywności fizycznej był o wiele lepszy dla poznaniaków w każdym wieku. W mieście pojawią się Dzielnicowe Centra Sportu, które oznaczać będą budowę lub modernizację obiektów sportowo-rekreacyjnych oddalonych od siebie w nieznaczny sposób.

Dzielnicowe Centra Sportu mają funkcjonować w ramach POSiR. Władze miasta chcą wybudować nowe boiska, hale sportowe, pływalnie, kryte lodowiska i tor wrotkarski, a także wyremontować już istniejące obiekty sportowe.

„Sport to bardzo istotny element naszej miejskiej polityki. Jeżeli zamierzamy odnosić sukcesy na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata oraz chcemy, by Poznań liczył się w sporcie na mapie Polski i Europy, musimy inwestować w fundamenty”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Jak poinformowano na konferencji prasowej, w mieście powstanie siedem nowych, pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej, dwa kryte lodowiska oraz trzy hale sportowe.

Miasto ma zadbać także o dogodny dojazd komunikacją miejską, miejsca parkingowe czy stacje rowerowe. Przy realizacji projektu chce ściśle współpracować z placówkami oświatowymi i klubami sportowymi.

Na co mogą liczyć poznaniacy? Na Golęcinie mają być kontynuowane prace związane z dalszą modernizacją stadionu żużlowego oraz kortów tenisowych. Dodatkowo, powstanie nowa treningowa hala lekkoatletyczna i pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej z bieżnią lekkoatletyczną.

Z kolei dla tych, którzy mają blisko nad Maltę lub po prostu lubią spędzać tam czas, Miasto zaplanowało budowę trasy rozdzielającej ciąg pieszy i rowerowy na północnym brzegu jeziora oraz tor rowerowy BMX, a także dalszą modernizację infrastruktury toru regatowego i kąpieliska.

Duże zmiany planowane są dla mieszkańców Rataj, zarówno na Dolnym jak i Górnym Tarasie. Pojawią się nowe boiska do piłki nożnej z naturalną i sztuczną nawierzchnią, oświetleniem, bieżnią i miejscem do gry w koszykówkę czy siatkówkę. Na os. Piastowskim trwa budowa nowej pływalni krytej, ale w planach jest także budowa krytego boiska oraz pływalni letniej.

Miasto chciałoby także rozszerzyć działalność Ośrodka Przywodnego Rataje. W budynku po dawnym „Chemiku”, czyli Zespole Szkół Chemicznych ma powstać centrum organizacji sportowych. W budynku miałaby się znaleźć m.in. sala do trenowania sztuk walki.

W Parku Kasprowicza ma pojawić się kryty basen i tor wrotkarski, a Hala Arena przejdzie gruntowny remont. W planach są także modernizacje i rozbudowy obiektów na Winogradach.

Przy Drodze Dębińskiej ma powstać nowa hala do gier zespołowych z widownią na 1500 osób. Zmodernizowane zostaną także obiekty na Chwiałce.

Według szacunków, realizacja programu Dzielnicowych Centr Sportu ma kosztować około 350 milionów złotych.