Škoda Poznań Bike Challenge już w niedzielę!

Škoda Poznań Bike Challenge to piąta edycja największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce. Już w niedzielę 23 września 2018 roku na terenie Poznania, jak co roku, kilka tysięcy śmiałków zmierzy się na jednym z czterech zaproponowanych uczestnikom dystansów, z czego największy liczy 120 km. Wydarzenie jest jednocześnie okazją do promocji sportu i zdrowego trybu życia, kierowaną do każdego bez względu na wiek i doświadczenie – udział mogą wziąć zarówno profesjonaliści, amatorzy, jak i dzieci.

Największa impreza rowerowa w Polsce od lat!

Škoda Poznań Bike Challenge to impreza współtworząca cykl UCI Gran Fondo World Series, w ramach którego zawody organizowane są na całym świecie z licencją międzynarodowej unii kolarskiej UCI. To jedyne takie wydarzenie w Polsce i z roku na rok bije własne rekordy związane z liczbą uczestników. Wyzwanie na certyfikowanej trasie, na dystansie 120 km, będzie stanowić eliminacje do UCI Gran Fondo World Series. Poznań znalazł się w elicie 15 miast organizujących zawody, obok m. in. Dubaju czy St. Tropez. Mistrzostwa świata, do których prowadzą eliminacje, odbędą się już we wrześniu 2019 roku, również w Poznaniu. Przyszłoroczne mistrzostwa będą największą imprezą rowerową w kraju, a sam Škoda Poznań Bike Challenge jest wydarzeniem rangi Tour de France, jednak kierowanym prede wszystkim do amatorów.

Škoda Poznań Bike Challenge to największa impreza kolarska dla amatorów nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Szalenie cieszy nas to, że osoby zakwalifikowane do mistrzostw, ponownie wrócą do Poznania, bo także tutaj odbędzie się finał imprezy w przyszłym roku. Podczas ubiegłorocznej edycji w klasyfikacji generalnej i wielu kategoriach wiekowych kilkadziesiąt osób nagrodziliśmy sprzętem sportowym o wartości ponad 400 tysięcy złotych. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa nie tylko tych, którzy wsiądą na rower, ale także osoby, które chcą ciekawie i emocjonująco spędzić z nami ten dzień. Zachęcamy do odwiedzin wspólnie z rodzinami, aby w jak największym gronie uczcić prawdziwe święto roweru, a dla obecnych na wydarzeniu gości przygotowaliśmy liczne atrakcje – od największego w Poznaniu zjazdu Food Trucków, po liczne konkursy z nagrodami

mówi Mateusz Klawiter, Współorganizator Škoda Poznań Bike Challenge

Miasteczko zawodów znajdzie się na terenie Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Na czas wydarzenia specjalnie zaaranżowany tam parking rowerowy „stworzy” także unikalny obraz, ponieważ w jednym miejscu i o tej samej porze będzie się tam znajdować kilka tysięcy rowerów. Przygotowane dystanse to:

  • Dystans długi – 120 km – ŠKODA CHALLENGE, najbardziej wymagający i wyczerpujący, ale tym samym najbardziej prestiżowy. To wyzwanie stanowi eliminacje do UCI Gran Fondo World Series.
  • Dystans średni – około 50 km – został przewidziany dla wysportowanych amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w rywalizacji na trochę krótszej, ale nadal wymagającej trasie.
  • Dystans rodzinny – ŠKODA FAMILY CHALLENGE – Dystans rodzinny – ŠKODA FAMILY CHALLENGE – to propozycja, dzięki której w atmosferze świetnej, rodzinnej zabawy będzie można przejechać dystans ok. 11 km, a tym samym aktywnie spędzić niedzielę jako uczestnik wydarzenia.
  • Rowerowy rajd dziecięcy Kids Challenge – Rowerowy rajd dziecięcy Kids Challenge – jest propozycją dla najmłodszych w wieku 4-6 lat, którzy na swoich rowerach pokonają specjalnie przygotowaną trasę wokół stadionu. To niespotykana okazja, aby w otoczeniu kilkudziesięciotysięcznej publiczności osiągnąć swoje pierwsze sukcesy sportowe, a po ukończeniu dystansu każdy zostanie nagrodzony za osiągnięcie rowerowego wyzwania.  

Škoda Poznań Bike Challenge w liczbach

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku i wzięło w niej udział ponad 3,2 tys. zawodników. Wydarzenie cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i rekord zapisanych uczestników jest pobijany z każdą edycją. W 2017 roku liczba chętnych wzrosła aż do około 7 tys. W imprezie biorą udział zawodnicy z 26 krajów, a w organizacji wydarzenia pomaga ponad 2 tys. wolontariuszy. Organizatorzy spodziewają się około 35 tys. kibiców, którzy na żywo będą dopingować wszystkich rowerzystów, a także nadawać tempa zabawie w stworzonym na potrzeby imprezy miasteczku.

Bezpieczeństwo na szosie

O bezpieczeństwo uczestników zadba ponad 400 funkcjonariuszy publicznych, a na trasie będzie znajdować się około 14 karetek na wypadek ew. natychmiastowej pomocy. O bezpieczne ukończenie wyzwania zawodników będzie również dbała firma, zajmujaca się naprawą ew. usterek rowerów podczas jazdy. Na miejscu wydarzenia zostanie uruchomiony także szpital polowy.

Organizatorom Škoda Poznań Bike Challenge przyświeca idea „Cycling For All”. Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi, bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, idea jednocześnie ma zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej. Owocem działań związanych z ideą jest  działanie na rzecz lepszej infrastruktury rowerowej, poprawa bezpieczeństwa rowerzystów na drogach oraz propagowanie jazdy na rowerze wśród dzieci.