ŠKODA POZNAŃ BIKE CHALLENGE – NAJWIĘKSZA W KRAJU IMPREZA ROWEROWA JUŻ ZA NAMI

W niedzielę 23 września 2018 roku na terenie Poznania odbył się Škoda Poznań Bike Challenge –   piąta edycja największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Polsce. Do wzięcia udziału zgłosiło się około 5 tys. rowerzystów, którzy łącznie pokonali dystans ponad 350 tys. km. Najlepszy wynik na rowerach szosowych na certyfikowanej trasie o długości 120 km, stanowiącej eliminacje do eliminacje do UCI Gran Fondo World Series, wyniósł 02:45:33,66 w kategorii mężczyzn oraz 03:01:27,86 w kategorii kobiet.

Tour de France dla amatorów

Škoda Poznań Bike Challenge współtworzy cykl UCI Gran Fondo World Series, w ramach którego zawody organizowane są na całym świecie z licencją międzynarodowej unii kolarskiej UCI. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. Poznań znalazł się w elicie 15 miast-organizatorów, obok m. in. Dubaju czy St. Tropez. Podczas wydarzenia rowerowe wyzwania podjęło około 5 tys. zawodników, w tym 2 tys. na certyfikowanej trasie 120 km, a także ponad 100 dzieci w rowerowym rajdzie dziecięcym Kids Challenge wokół Stadionu Miejskiego w Poznaniu. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem także tych, którzy zjawili się bez rowerów. W miasteczku organizatorzy wraz z partnerami przygotowali masę atrakcji, a kibice mogli posilić się na terenie największego w Poznaniu zjazdu Food Trucków. Dzięki temu wydarzenie nie tylko stało się na ten dzień rekreacyjnym centrum Poznania, ale przede wszystkim – rowerowym centrum Polski. Oprócz obserwowania zmagań rowerzystów na wszystkich trasach, widzowie aktywnie spędzali dzień, korzystając z przygotowanych dla nich dodatkowych atrakcji. W trakcie całego dnia przeprowadzono liczne konkursy z nagrodami dla osób w każdym przedziale wiekowym. Na głównej scenie wydarzenia dla zwycięzców przygotowano 150 pucharów.

Mimo zagrożenia opadami deszczu, chmury nie popsuły zabawy w trakcie wszystkich przejazdów i rowerzyści mogli podjąć swoje wyzwania, ciesząc się tym samym słoneczną pogodą do ostatnich kilometrów. Imprezę o g. 9:00 rozpoczął start zawodników zmagających się z dystansem średnim na długości około 50 km, który został przewidziany dla wysportowanych amatorów, chcących spróbować swoich sił w rywalizacji na trochę krótszej trasie. Najlepszy czas podczas tego wyzwania w kategorii mężczyzn na rowerach szosowych stanowił 01:14:07,44 i osiągnął go Damian Miela, natomiast wśród kobiet najszybsza okazała się Sara Dolska z czasem 01:25:58,64. Następni ruszyli zawodnicy na najdłuższym dystansie (120 km), który stanowił eliminacje do UCI Gran Fondo World Series. Do najbardziej wymagającego i wyczerpującego zmagania przystąpiło ponad 2 tys. śmiałków, a rekordowy czas tegorocznej edycji wyniósł 02:45:33,66, który osiągnął Alexander Steffens, natomiast wśród kobiet najszybciej na metę dotarła Magdalena Chmielewska, pokonując trasę w 03:01:27,86.

W samo południe na swoje rowery wsiadło ponad 100 rozentuzjazmowanych dzieci w wieku od 4 do 6 lat, których zadaniem było pokonanie specjalnej trasy wokół Stadionu Miejskiego w Poznaniu. W tym wypadku każdy z młodych uczestników był wygrany i jednakowo nagrodzony, a udział w Škoda Poznań Bike Challenge pozwolił im przeżyć prawdziwie sportową przygodę w obecności zgromadzonej publiczności.

Ostatnim z wyzwań był, długi na około 11 km, dystans Škoda Family Challenge. Trasa cieszyła się dużym zainteresowaniem m.in. drużyn rodzinnych. Stanowiła świetny wybór dla osób, które w jeździe na rowerze poszukują przede wszystkim rekreacji i dobrej zabawy, a wybór tej aktywności pozwolił poczuć się pełnoprawnym członkiem największego wydarzenia rowerowego w Polsce. Najlepsze czasy osiągnięte podczas tego wyzwania przez zawodników na rowerach szosowych należą do Krzysztofa Walczaka (00:19:20,43; kategoria mężczyzn) oraz Gabrieli Pustkowiak (00:19:20,24, kategoria kobiet).

Najważniejsza impreza rowerowa w Polsce

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2014 roku i wzięło w niej udział ponad 3,2 tys. zawodników. Wydarzenie cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem i zrzesza amatorów sportów rowerowych w każdym wieku. Wśród około 5 tys. uczestników znaleźli się reprezentanci 34 narodowości. Także w tym roku nie zawiedli kibice, którzy dopingowali uczestników do ostatnich chwil na całej trasie, liczącej 120 km. W organizacji wydarzenia pomagało ponad 2 tys. wolontariuszy i 450 przedstawicieli służb publicznych. Ciekawym elementem wydarzenia był także specjalnie przygotowany parking rowerowy, na którym w jednym momencie było zgromadzone około 4 tys. rowerów. Ten widok cieszył się dużym zainteresowaniem fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. 

Poznań rowerowym centrum Polski

Organizatorom Škoda Poznań Bike Challenge przyświeca idea „Cycling For All”. Oprócz zachęcania do aktywnego trybu życia oraz regularnej aktywności fizycznej związanej ze sportami rowerowymi, bez względu na wiek czy umiejętności i warunki fizyczne, idea jednocześnie ma zwracać uwagę na warunki codziennej jazdy na rowerze w przestrzeni miejskiej. 

Już za rok na kilka dni Poznań stanie się rowerową stolicą świata. To właśnie w nim odbędą Mistrzostwa Świata UCI Gran Fondo World Series.