„Nie tylko Marcinkowski. Medycyna i służba zdrowia w dziewiętnastowiecznej Wielkopolsce”

Już dzisiaj kolejne spotkanie i wykład otwarty w ramach projektu „Poznański sposób na niepodległość” organizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Tym razem, tematem będzie medycyna i służba zdrowia w Wielkopolsce w XIX wieku.

Projekt „Poznański sposób na niepodległość” jest elementem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach spotkań, uczestnicy biorą udział w wykładach otwartych wygłaszanych przez ludzi ze świata nauki.

Dzisiejsze spotkanie pt. „Nie tylko Marcinkowski. Medycyna i służba zdrowia w dziewiętnastowiecznej Wielkopolsce” poprowadzi prof. dr hab. Anita Magowska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Choć medycyna w XIX wieku w Wielkopolsce kojarzona jest przede wszystkim Karol Marcinkowski, to  podczas dzisiejszego spotkania uczestnicy dowiedzą się czegoś więcej m.in. o Teofilu Mateckim, Franciszku Chłapowskim, Walentym Panieńskim i innych lekarzach praktykujących w Wielkopolsce w tym okresie.

Były to przełomowe dla służby zdrowia czasy, które wiązały się m.in. z wprowadzaniem stetoskopu do użytku, walką z gruźlicą oraz epidemiami cholery, wprowadzaniem znieczulenia, medykalizacją szpitali oraz opieką nad ubogimi.

Jak zwykle, wykładowi towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa, którą przygotują pracownicy Biblioteki PTPN. Będzie ona nosić tytuł „Nowiny Lekarskie – pismo wielkopolskich lekarzy”.

Wstęp na wykład i wystawę jest bezpłatny.