Kupno czy wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź co wybrać

Żyjemy w czasach, gdy coraz więcej rzeczy codziennego użytku jest współdzielonych. Koronnym przykładem na popularność takiego trendu są właśnie samochody.

Coraz rzadziej kupujemy je na własność, a rośnie popularność wszelkiego rodzaju form wynajmowania czy leasingu. Czy jednak długoterminowy wynajem samochodów rzeczywiście ma sens? A może to tylko moda? Przekonajmy się!

Zakup samochodu osobowego – koszty

Chcesz kupić samochód? Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego. Ostatecznie, wystarczy jedynie określić swój budżet oraz znaleźć auto odpowiadające wymaganiom. A niezależnie od tego, czy poszukujemy samochodu nowego czy używanego, ofert zdecydowanie nie brakuje. Problemem jest raczej podjęcie decyzji! Sielanka? No cóż, nie do końca! Posiadanie auta na własność to również szereg innych kosztów, których zwyczajnie nie da się pominąć! Oto kilka z nich:

  1. Ubezpieczenie.
  2. Serwis.
  3. Paliwo.
  4. Utrata wartości.

A gdyby tak móc korzystać z auta jak swojego, tylko bez konieczności kupowania go na własność? Jest to jak najbardziej możliwe! Taka formuła eksploatacji samochodu to wynajem długoterminowy, który pozwala cieszyć się wszystkimi przywilejami jazdy autem, przy znacznie niższych kosztach. Jak to działa? Czytaj dalej!

Wynajem długoterminowy samochodu

Jak działa wynajem długoterminowy samochodu? Opiszemy to na podstawie oferty jednej z firm, która działa w tym zakresie. Najem samochodów na dłuższy okres praktycznie niczym nie różni się od wynajmu auta ze zwykłej wypożyczalni, na przykład na wakacjach. Jest tylko znacznie tańszy. Użytkownik (kierowca) auta podpisuje z wypożyczalnią umowę na korzystanie z danego pojazdu, a w zamian za to odprowadza comiesięczne raty w określonej wysokości.

Najem samochodów – co zawiera cena?

Dlaczego długoterminowy wynajem samochodu miałby być korzystniejszy niż jego zakup na własność? Albo leasing? Przekonajmy się, jakie koszty musi ponieść w tej formule użytkownik (kierowca) auta! Podstawowy koszt to paliwo. Wiadomo – płacimy za wszystkie pokonane przez nas kilometry. Na szczęście, w ofertach firm zajmujących się wynajmem długoterminowym bez problemu znaleźć można auta z oszczędnymi silnikami. Coraz więcej firm oferuje także auta z silnikami hybrydowymi.

Kolejny wydatek to parkowanie. Co tu dużo mówić – zupełnie standardowy koszt, taki sam, jaki poniesiemy w przypadku eksploatacji praktycznie każdego samochodu. A teraz kilka wydatków, których nie będziemy musieli ponosić, jeżeli zdecydujemy się na długoterminowy wynajem samochodu:

  • Serwis/naprawy
  • Ubezpieczenie
  • Utrata wartości

Serwisowanie pojazdu, czy to niewielkiego samochodu osobowego czy też luksusowej limuzyny jest jednym z największych wydatków, jakie ponosi właściciel. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wynajem auta, to ten koszt Cię nie dotyczy. Tak tak – nawet  za wymiany oleju zapłaci firma wypożyczająca! To doskonała wiadomość, biorąc pod uwagę wysokie ceny w autoryzowanych stacjach obsługi niektórych marek.

Tak samo z ubezpieczeniem. Jeżeli mieszkasz w Warszawie lub innym dużym mieście to z pewnością wiesz, jak horrendalnie wysokie potrafią być stawki obowiązkowej polisy OC. A o ubezpieczeniu AC nawet nie wspominamy. W tym kontekście, wynajem długoterminowy auta będzie znacznie korzystniejszy dla kieszeni. Ubezpieczenie jest już zawarte w cenie wypożyczenia, a jego stawka wcale nie zmienia się w zależności od lokalizacji czy też wieku kierowcy!

I ostatnia kwestia, czyli utrata wartości. Nie oszukujmy się – zakup samochodu do codziennej eksploatacji nie jest inwestycją, na której można zarobić. Wręcz przeciwnie – bardzo szybko możemy na tym stracić dosyć znaczną sumę pieniędzy! Przez kilka lat od momentu wyjazdu z salonu, auta potrafią stracić nawet połowę swojej wartości! Zapłaci za to właściciel – przy próbie odsprzedaży…

Jakie auto można długoterminowo wynająć?

Flota aut w firmach, które oferują wynajem długoterminowy, jest naprawdę rozbudowana. Jako przykład weźmy choćby wspomnianą już firmę TMFlota z Warszawy.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz auta do sprawnego poruszania się w wielkomiejskich korkach czy też zależy Ci na wygodnej limuzynie klasy średniej, znajdziesz tu coś dla siebie. W tym pierwszym przypadku doskonałym pomysłem może być maleńka Toyota Aygo. Jej niewielkie rozmiary sprawią, że bez problemu zaparkujesz nią wszędzie – nawet na ciasnym parkingu na Placu Trzech Krzyży.

Marzysz o komfortowym poruszaniu się na trasie? Wybierz Toyotę Avensis, która jest jednym z najwygodniejszych aut segmentu. A te zalety (komfort i kompaktowe wymiary) idealnie łączą w sobie takie modele jak choćby Auris – nieźle radzi sobie w trasie, ale i miejska dżungla go nie przeraża!

Chcesz być eko? Wynajmij hybrydę! Do wyboru masz zarówno ekologicznego Yarisa, jak również absolutny hit rynku, czyli Toyotę C-HR. A jeżeli chcesz trochę więcej luksusu, to zawsze możesz wybrać jeden z modeli Lexusa.

Podsumowanie – czy warto?

Opinie osób, które już mają auto w ramach wynajmu długoterminowego, są zdecydowanie pozytywne. Taka forma użytkowania samochodu jest rzeczywiście bardzo korzystna dla portfela. Nowe auto co rok? Tak! Możesz samochody zmieniać bardzo często – nawet co 12 miesięcy! A jak zechcesz, to i częściej. To spora zaleta dla osób, które chcą jeździć różnymi samochodami. Nie da tego ani leasing, ani tym bardziej  posiadanie auta na własność!