Ogromne zainteresowanie możliwością głosowania w Poznaniu w wyborach samorządowych

W jeden dzień do rejestru wyborców w Poznaniu wpisało się 450 osób, czyli tyle ile przez cały okres przed ostatnimi wyborami samorządowymi. By mieć pewność, że będzie można zagłosować w stolicy Wielkopolski już w I turze wyborów, należy złożyć wniosek maksymalnie do środy.

Osoby, które na co dzień mieszkają i pracują w Poznaniu lub odprowadzają swój podatek, ale nie są tu zameldowane chętnie rejestrują się, by móc decydować o przyszłości miasta. Zainteresowanie możliwością dopisania się do rejestru przerosła nawet najśmielsze oczekiwania urzędników.

Do poniedziałku urzędnicy wydali na miejscu około 2,5 tysiąca decyzji.  W systemie ePUAP wpłynęło kolejnych 1,3 tysiąca wniosków, z czego około 800 w nocy z niedzieli na poniedziałek. By sprostać wyzwaniu, urzędnicy pracowali także w weekend.

„W tej chwili oddelegowaliśmy do tego zadania ponad 30 osób. Urzędnicy weryfikowali złożone przez poznaniaków wnioski nawet w sobotę i niedzielę, a w poniedziałek pracowali niemal do godziny 20:00, by rozpatrzyć złożone wcześniej dokumenty.”

Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania

Tylko wczoraj wniosek złożyło 450 osób, czyli tyle, ile przed ostatnimi wyborami samorządowymi.

By mieć pewność, że procedura zostanie zakończona jeszcze przed pierwszą turą wyborów, wniosek należy złożyć do środy. Po tym czasie wpis będzie możliwy, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że procedura nie zostanie zakończona w czasie, który pozwoli na udział w głosowaniu już w I turze wyborów.

Każdy, kto chce wpisać się do rejestru wyborców, powinien przedstawić komplet dokumentów. Są wśród nich: dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu, dodatkowo kserokopia); wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (można pobrać go w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz deklaracja z  danymi, która również jest do pobrania w BIP. Dodatkowo, należy przedstawić dokument, który potwierdzi związek z Poznaniem – np. Umowa najmu lub umowa o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu.