Poznań w grupie zakupowej enegii elektrycznej i gazu. Pozwoli to zaoszczędzić kilka milionów złotych

Miasto Poznań wraz z okolicznymi gminami podpisało umowy na grupowy zakup energii elektrycznej i gazu. Dzięki temu, udało się wynegocjować korzystne warunki i obniżyć koszty zakupu tych mediów.

Grupowy zakup energii elektrycznej prowadzony był w Poznaniu już po raz siódmy. Po sukcesach ubiegłych lat, do projektu zdecydowało się przystąpić jeszcze więcej uczestników – aż 64. Wśród nich poza Miastem Poznań znalazło się również 13 gmin należących do Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Grupy zakup pozwala na wynegocjowanie korzystniejszych warunków umowy, niż gdyby każdy z podmiotów dokonywał go samodzielnie. Szacuje się, że w ten sposób zaoszczędzono kilka milionów złotych.

„Ceny energii rosną w zatrważającym tempie, więc w perspektywie najbliższych lat trzeba będzie zastanowić się nad optymalizacją zużycia energii i nad bardziej racjonalnym z niej korzystaniem. Dziękuję, że tymczasem możemy działać w grupie zakupowej i dzięki współpracy wynegocjować lepszą ofertę, niż moglibyśmy uzyskać osobno.”

Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania

Do ogłoszonego przetargu zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa, jednak to oferta spółki Enea była korzystniejsza i to z nią podpisano umowę. Łączna wartość umów grupy zakupowej na rok 2018 wynosi około 113,5 miliona złotych, z czego około 16,7 miliona złotych to wartość umowy Poznania.

W ramach podpisanych umów na grupowy zakup energii zastosowano tzw. mechanizm indeksacji ceny co pozwoli na osiągnięcie dodatkowych oszczędności.

To nie jedyny grupowy zakup Poznania. Jako pierwsze miasto w Polsce Poznań utworzył także grupę zakupową gazu. Najlepszą ofertę złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny, z którą miasto podpisało umowę na ok. 11 milionów złotych brutto. W tym przypadku także zastosowano mechanizm indeksacji ceny.