Złote Zamki przyznane podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA

Znani są już laureaci tegorocznych “Zamków”, czyli nagród przyznawanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF Cinema. W tym roku, Złoty Zamek, czyli nagroda glówna trafiła do Marty Prus za film “Over the limit”.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema prezentowane są filmy z całego świata. Podczas każdej edycji, jury konkursowe wybiera najlepsze produkcje, których twórcy nagradzani są tzw. “Zamkami”.

Podczas festiwalu konkursowego prezentowane i promowane są nie tylko filmy, ale i wydarzenia z szeroko rozumianego zakresu kinematografii współczesnej i klasycznej. Odbywają się także wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, pokazy specjalne, warsztaty filmowe, panele dyskusyjne, warsztaty i koncerty filmowo-muzyczne.

W tej edycji do festiwalu wybrano 29 produkcji. W skład komisji konkursowej weszli: Bartosz Konopka – przewodniczący, Dorota Kobiela, Mina Nabil, Hugh Welchman, Anna Zamecka.

Złoty Zamek wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania został przyznany Marcie Prus za film “Over the limit”.

“„Over the limit” to film kompletny, w którym reżyserka w imponujący sposób posługując się filmowym językiem buduje studium przemocy i przetrwania i ukazuje, ile człowiek jest gotowy poświęcić, żeby osiągnąć upragniony cel. “

Off Cinema

Srebrny Zamek oraz 10 tysięcy złotych nagrody pieniężnej ufundowanej przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego trafił do Andreasa Boschmanna za film „Pamiątka na VHS”/„My Home Video”. 

“„My Home Video” rozbraja swoją szczerością i poprzez osobistą historię reżyserowi udaje się dotknąć problemów, które dotyczą nas wszystkich i sprowokować do refleksji na temat naszych własnych uczuć i historii. “

Off Cinema

Trzecie miejsce, czyli Brązowy Zamek oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznano Jakubowi Radejowi za film “Proch”.

“Dla filmu „Proch” dokument jest idealnym gatunkiem do przekazania zawartego w nim problemu. Ten mocny i oryginalny pomysł zabiera nas do nieznanych obrazów świata, prowokuje do myślenia o tym jak nasze społeczeństwo jest zorganizowane, co uważa za ważne, a co postanawia zignorować. “

Off Cinema

Wyróżnienia wręczono Sebastianowi Weberowi za film “Gość” oraz Andrzejowi Wierzbickiemu za film “Marzenie Wrestlera”.

Nagroda Publiczności przyznana została Marcie Prus za film “Over the limit”.

____

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na trwającą ciszę wyborczą, wszelkie komentarze uznane za agitację polityczną będą usuwane z portalu. Cisza wyborcza potrwa do godziny 21:00, 21 października 2018 roku, jednak może być przedłużona przez uprawnione do tego organy.