Rozpoczęły się prace przy układaniu nowej nawierzchni płyty Starego Rynku. Na razie na próbę

Na Starym Rynku rozpoczęło się układanie nowej nawierzchni. Na razie będzie to próba wykonana na fragmencie płyty, by po okresie zimowym móc ocenić, a następnie podjąć decyzję dotyczącą wyboru nawierzchni i rozwiązań przy jej układaniu, która ostatecznie znajdzie się na płycie Starego Rynku.

Prace wykonywane są na powierzchni około 75 metrów kwadratowych w rejonie budynku Odwachu i Galerii Miejskiej Arsenał. Zdejmowana jest stara kostka, a następnie powstanie nowa podbudowa betonowa, na którą ułożona zostanie nowa nawierzchnia.

Historyczne kostki kamienne, które ułożone na nowo mają tworzyć płytę są starannie wyselekcjonowane. Mają być możliwie jak najbardziej regularne wymiarowo i dobrane kolorystycznie. Połączone będą spoiną polimerową i żywiczną.

Próba wykonywana jest po to, by po okresie zimowym sprawdzić w jakim stanie jest nawierzchnia. Pozwoli to na dokonanie docelowej technologii spoinowania, która będzie zastosowana na całej płycie.

Prace przeprowadzane są zgodnie z wytycznymi technicznymi i konserwatorskimi. Ich zakończenie planowane jest na koniec listopada.

Przebudowa Starego Rynku ma na celu przede wszystkim jej wyrównanie. Obecny bruk zostanie zachowany w zdecydowanej większości po odpowiedniej selekcji. Wybrane zostaną najlepsze kostki, które pozwolą na stworzenie nawierzchni przyjaznej m.in. osobom niepełnosprawnym i z wózkami dziecięcymi.

Koszt modernizacji ma wynieść 55,5 mln złotych, z czego niemal 70% pochodzić będzie ze środków unijnych.