Jakie atrakcje czekają na poznaniaków podczas Imienin Ulicy św. Marcin?

Zbliżają się Imieniny Ulicy Św. Marcin, które obchodzone są 11 listopada. Poznaniacy kolejny raz wezmą udział we wspólnym świętowaniu. Wsród atrakcji znajdzie się miedzy innymi korowód ulicami miasta i kiermasz rogali świętomarcińskich.

Imieniny Ulicy Św. Marcin to wydarzenie uwielbiane nie tylko przez mieszkańców Poznania. Przedsięwzięcie cieszy się również ogromnym zainteresowaniem turystów, którzy tłumnie odwiedzają miasto, żeby między innymi wziąć udział w popularnym Korowodzie Św. Marcina czy spróbować kultowych rogali świętomarcińskich. Organizatorzy nie zapomnieli o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Centrum Kultury Zamek prowadzi w 2018 roku program „Pochwała Wolności”, a Imieniny Ulicy będą jego częścią.
 
Wydarzenie rozpocznie się ‪o godzinie 10:30‬ – w namiocie przed Zamkiem do godziny ‪13:00‬ będą odbywać się warsztaty dla całych rodzin. Młodsze dzieci wezmą udział w zajęciach plastycznych, a starsze w godzinach ‪15:00-18:00‬ zbudują demonstron, czyli wielofunkcyjny i głośny instrument, który będzie wykorzystany podczas korowodu. Od godziny ‪11:00 do 21:00‬ w ramach tradycyjnego Kiermaszu Rogala odbywającego się na Al. Niepodległości i ‪ul. Św. Marcin‬ będzie można przypomnieć sobie smak najbardziej znanych poznańskich przysmaków, czyli świętomarcińskich rogali. Od godziny ‪12:00 do 20:00‬ będzie można również wziąć udział w pokazie filmów o Dawnym Poznaniu odbywającym się w Sali Wielkiej.
 
O godzinie 13:30 rozpocznie się najbardziej wyczekiwane wydarzenie tego dnia. ‬Z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wyruszy wtedy Korowód Św. Marcina i mijając ulicę Bukowską, Roosevelta oraz Rondo Kaponiera dotrze do sceny na Placu Adama Mickiewicza. Udział weźmie w nim około 400 uczestników – będą to uliczni artyści, uczniowie poznańskich szkół, rekonstruktorzy, członkowie orkiestry oraz osoby wcielające się m. in. w gladiatorów ze Śródki czy Ułanów. Przygotowania do korowodu trwały od kilku miesięcy – jego uczestnicy brali udział m.in. w specjalnych warsztatach.
 
‪O 13:30 zobaczyć będzie można również Bubliczki (druga część koncertu nastąpi po korowodzie). Niedługo poźniej, o godzinie 14:00, na Placu Mickiewicza nastąpi przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania. Na godzinę 14:15 zaplanowano koncert zespołu Koło Jana, a o godzinie 14:30 na scenie ponownie wystąpią Bubliczki. Imieniny Ulicy Święty Marcin zakończone zostanie koncertem Lao Che odbywającym się o godzinie 20:00 oraz pokazem laserowym zaplanowanym na godzinę 21:30.‬