Black Friday – co to jest i kiedy wypada?

Black Friday to dla wielbicieli zakupów jeden z ważniejszych dni w roku. Cieszący się od dekad ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych zwyczaj jest coraz chętniej praktykowany także w Polsce. Skąd wziął się pomysł na tego typu promocje i dlaczego Black Friday wywołuje takie zainteresowanie?

Skąd wziął się Black Friday?

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem to, że genezy Black Friday należy upatrywać w Stanach Zjednoczonych. To właśnie stamtąd, wraz z rozwojem kultury konsumpcyjnej, ten zwyczaj przywędrował na Stary Kontynent. Black Friday związany jest nierozerwalnie ze Świętem Dziękczynienia, które za Oceanem obchodzone jest od XIX wieku. Przypadająca na czwarty czwartek listopada kolacja dziękczynna to dla Amerykanów okazja do uczczenia pamięci o pierwszej uczcie wydanej przez kolonizatorów na cześć Indian. Przyjęło się, że po tym dniu rozpoczynają się przygotowania do Bożego Narodzenia. Dlaczego akurat wtedy? Wiele parad i miejskich festynów na Święto Dziękczynienia sponsorowanych było przez właścicieli sklepów. Z czasem dostrzegli oni, że to fantastyczna forma reklamy, dlatego ostatni piątek listopada to od dekad w Stanach Zjednoczonych otwarcie sezonu zakupowego. Skąd nazwa Black Friday? Według krążących opowieści tym określeniem filadelfijska policja nazywała zakupowe szaleństwo (a wraz z nim liczne rozboje i awantury) panujące w mieście w tym dniu. 

Co można kupić taniej?

Black Friday cieszy się takim zainteresowaniem przede wszystkim dlatego, że niektóre towary można kupić nawet 70% taniej! Przyjęło się, że przeciętny Amerykanin wydaje tego dnia ok. 400 dol., a do sklepów udaje się ponad 100 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych (blisko 1/3 mieszkańców kraju)! Co można kupić za połowę oryginalnej ceny (lub za jeszcze mniej)? Największe zamieszanie zawsze wywołują promocje na sprzęty RTV (telewizory, komputery, telefony, konsole do gier) oraz urządzenia AGD (tostery, mikrofalówki). Niektóre sklepy decydują się na wprowadzenie tzw. doorbusters, czyli produktów, które dostępne są w ograniczonej ilości, za wyjątkowo niską cenę, tylko w sprzedaży stacjonarnej – nie dziwi więc, że co roku w mediach pojawiają się informacje o rekordowo długich kolejkach lub o tłumie tratującym witryny sklepowe. Oprócz tego w promocyjnych cenach można też kupić odzież, obuwie, dodatki i akcesoria do domu. Coraz częściej Black Friday obchodzony jest też w sklepach spożywczych.

Jak wygląda Black Friday w Polsce?

Choć Black Friday obchodzony jest od co najmniej 100 lat, do Polski ten zwyczaj przywędrował zaledwie kilka lat temu. Polskie sklepy co prawda nie oferują jeszcze tak rekordowych obniżek cen jak te w USA, ale rodzimi konsumenci również mogą liczyć na promocje. Większość sieci np. należące do https://www.lppsa.com marki Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay w poprzednich latach oferowały zniżki na swoje produkty nie tylko przez jeden dzień, ale przez cały weekend. Na promocje można było liczyć również w sklepach z RTV i AGD, ale większość z nich została przeniesiona na tzw. Cyber Monday, czyli na ostatni poniedziałek listopada, kiedy to liczne wyprzedaże pojawiają się w sklepach internetowych.

W tym roku Black Friday przypada na 23 listopada.