Na skwerze Trzech Tramwajarek pojawi się pamiątkowa tablica

W piątek oficjalnie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Trzech Tramwajarek – Heleny Przybyłek, Marii Kapturskiej i Stanisławy Sobańskiej. Uroczystości odbędą się na nowym skwerze ich imienia.

Tramwajarki szły na czele pochodu, który przeszedł ulicami miasta w czerwcu 1956 roku pod gmach Wojewódzkiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa przy ul. Kochanowskiego. Kobiety trzymały biało-czerwony sztandar. Liczono, że służby nie użyją siły wobec kobiet na czele manifestacji.

Każda z nich brutalnie przekonała się jednak o metodach ówczesnej władzy. Przybyłek została postrzelona w nogi i mimo licznych operacji, konieczna była amputacja jednej z nich. Pozostałe dwie kobiety zostały aresztowane. Wszystkie były brutalnie pobite przez funkcjonariuszy SB.

W czerwcu 2018 roku Trzy Tramwajarki, które stały się jednym z symboli robotniczego zrywu, zostały patronkami skweru u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego.

Już jutro na skwerze zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona kobietom. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 13:00. Udział w niej wezmą m.in. potomkowie Stanisławy Sobańskiej. Tablica to inicjatywa MPK Poznań oraz Fundacji Kochania Poznania.