Betlejem Poznańskie także na Starym Rynku

W sobotę, punktualnie o godzinie 17:00, prezydent Poznania rozświetli miejską choinkę. Tego dnia rozpocznie się Betlejem Poznańskie na Starym Rynku. Świąteczny klimat będzie można poczuć w całym mieście. W weekend rozbłysną też bowiem świąteczne iluminacje. Na początku rozświetlona zostanie część staromiejska, a w ciągu tygodnia sukcesywnie kolejne rejony miasta.

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności trwa od 17 listopada. Już w weekend świąteczny klimat będzie można poczuć także na Starym Rynku. Betlejem Poznańskie rozpocznie się tam w sobotę, o godz. 17, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę. Wcześniej (już od godz. 12) na dzieci czekają zimowe zabawy i animacje z bohaterami bajek. Natomiast w niedzielę (2 grudnia) odbędzie się Świąteczne Fire Show.

Bożonarodzeniowe drzewko stanie, jak co roku, przed Ratuszem. Ozdoby na świątecznej choince utrzymane będą w kolorystyce biało-czerwonej, co nawiązuje do wyjątkowych rocznic – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Rozświetlenie choinki otworzy drugą część jarmarku. Na Starym Rynku będzie można posmakować różnych pyszności i zobaczyć piękne rękodzieło. W każdy weekend naszymi maluchami będą zajmowały się bajkowe postacie

wylicza Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Na świątecznym kiermaszu na Starym Rynku, oprócz wystawców z Polski, zobaczymy też kupców z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. W ich ofercie znajdziemy nie tylko regionalne przysmaki, ale też prezentowe inspiracje.

Jak co roku będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić “Dzwonkiem życzeń” czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzynki – Poczty św. Mikołaja. Najmłodszych ucieszy zapewne kolorowa przepiękna karuzela wenecka, która stanie na Starym Rynku, a czekających na swoje  pociechy rodziców ogromna gospoda serwująca grzane wino i nie tylko.

Nie zabraknie też imprez, które przeszły już do naszej bożonarodzeniowej tradycji. W weekend 8-9 grudnia odbędzie się Poznań Ice Festival, a Stary Rynek stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Udział w zawodach weźmie 24 uczestników z całego świata. Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii, Meksyku, Malezji, Litwy, Łotwy, Hiszpanii, Słowacji, Kanady czy Serbii.

W ubiegłym roku stacja Travel Channel nakręciła odcinek na temat naszego festiwalu. Program obejrzało kilka tysięcy osób. Liczymy więc, że zagranicznych turystów będzie w tym roku jeszcze więcej

 mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.

Zmagania podzielono tradycyjnie na dwie konkurencje. Ta najbardziej widowiskowa – Speed Ice Carving – odbędzie się pierwszego dnia festiwalu. Rywalizujący rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru. Z kolei na niedzielę zaplanowano konkurs główny. Dwanaście dwuosobowych drużyn otrzyma kilkanaście ton lodu i cały dzień na stworzenie kilkumetrowych rzeźb na dowolny temat. Gotowe rzeźby ozdobią płytę Starego Rynku.

– Rzeźbiarze mogą wykazać się inwencją. Ograniczeniem jest jedynie czas – 8 godzin i ilość materiału – każdy zespół otrzyma bryłę lodu ważącą około 900 kilogramów. Po zakończeniu prac, wszystkie rzeźby staną na postumentach. Następnie oceni je jury, w skład którego wejdzie prezydent miasta Poznania, przedstawiciel Uniwersytetu Artystycznego oraz naszego partnera – Ice Teamu – tłumaczy Patryk Pawełczak.

W sobotę festiwal rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 18. W niedzielę zmagania rzeźbiarzy będzie można oglądać w od godziny 9 do 17. O godz. 18.00 nastąpi ogłoszenie zwycięzców, a o godz. 18.30 pokaz multimediano-laserowy. Gdy zawodnicy będą pracować nad swoimi dziełami, na scenie odbywać się będą występy artystyczne.

W weekend na Starym Rynku stanie Miasteczko Lodowe. Organizatorzy zapewniają, że jeśli pogoda pozwoli, będzie dostępne dłużej. Swoich sił będą mogli tam spróbować najmłodsi. W sobotę, od godziny 11 do 15, zorganizowane zostaną dla nich warsztaty rzeźbienia w lodzie.

Poznań Ice Festival to nie wszystko. 6 grudnia dzieci będą mogły spotkać się ze św. Mikołajem. Gwiazdor zawita jeszcze dwa razy – 15 grudnia przyjedzie do dzieci na motorze, a 16 grudnia odbierze napisane przez nich listy. 13 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach “Cichą Noc” – najbardziej znaną kolędę na świecie. Z kolei 7, 15 i 20 grudnia będzie się można bawić na Christmas Silent Disco. W sobotę 15 grudnia z placu Wolności na Stary Rynek wyruszy Świąteczna Parada. Uczestnicy przejdą ulicą Paderewskiego, na której również stanęły w tym roku świąteczne stragany. Dzień później, 16 grudnia, do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju.

– Rozrasta się jarmark, rozrasta się również program kulturalny – zauważa Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art. – W każdą sobotę i niedzielę będą odbywać się animacje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli spotkać bajkowe postacie. Na poznaniaków i turystów czekać będą także warsztaty, koncerty i spektakle. Program jest bardzo bogaty – zachęca Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art.

Na Stary Rynek i plac Wolności najlepiej dojechać Betlejemską Bimbą. Świąteczny tramwaj kursować będzie w trzy grudniowe weekendy (1-2, 8-9, 15-16). Będzie można go spotkać na przystankach: Ogrody, rondo Kaponiera, Marcinkowskiego, Wrocławska, Kórnicka, rondo Rataje, AWF, Marcinkowskiego, plac Wolności, Most Teatralny.

– Tramwaj będzie dowozić pasażerów w okolice Starego Rynku. Dodatkowo, uruchomimy świąteczną bimbę MPK, która będzie kursować w dwie grudniowe niedzielę – 9 i 16 grudnia. W trakcie jazdy na dzieci czekać tam będą różne atrakcje – zabawy i konkursy z nagrodami. Wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi Wojciech Tulibacki, prezes MPK.

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 21 grudnia. Świąteczne stoiska na ulicy Paderewskiego będą czynne aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Do początku lutego 2019 roku oko poznaniaków i turystów cieszyć będą natomiast świąteczne iluminacje.

W tym roku poznańskie ulice ozdobi prawie tysiąc elementów, czyli jeszcze więcej niż w roku ubiegłym.  Przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia zobaczymy wszystkie ozdoby, które mogliśmy podziwiać w zeszłym roku. Dojdą jednak też nowe elementy oświetlenia.

Szczególnie pięknie będzie się prezentować Stary Rynek i staromiejskie uliczki. Tak jak w roku ubiegłym, oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam elementy zdobiące fontanny a także figury przestrzenne. Na Placu Kolegiackim ponownie staną drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która przez pół wieku górowała nad miastem, świadcząc o potędze i znaczeniu dawnego Poznania. Pięknie oświetlona zostanie też Śródka, którą znów ozdobią Śródeckie Anioły. Most Biskupa Jordana rozbłyśnie za sprawą kurtyn świetlnych. Oświetlenie świąteczne pojawi się także na innych ulicach: m. in. Fredry, Św. Marcin, na pl. Mickiewicza i Rondzie Kaponiera. Zobaczymy je również na poznańskich rynkach – Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim.

– Ulice miasta rozbłysną tradycyjnie w pierwszą sobotę grudnia, w dniu rozświetlenia choinki na Starym Rynku. Rozpoczynamy od oświetlenia części staromiejskiej. Następnie iluminacje będą sukcesywnie pojawiać się na kolejnych ulicach – tłumaczy Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. – Dobra wiadomość jest taka, że rozszerzamy zakres iluminacji świątecznych. W tym roku oświetlonych będzie aż 40 poznańskich ulic – dodaje.

Oprócz iluminacji, które mieliśmy okazję oglądać w ubiegłym roku, pojawią się nowe elementy – na części Al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, Moście Teatralnym, nowo wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin, Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i Placu Wolności) oraz na Moście Dworcowym. Uzupełnione zostanie również oświetlenie na uliczkach wokół Starego Rynku: Wodnej, Sierocej, Franciszkańskiej i Rynkowej.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznego Betlejem Poznańskiego można znaleźć na stronie: http://betlejempoznanskie.pl/