Dworzec Poznań Główny drugą największą stacją kolejową w Polsce

Dworzec Poznań Główny jest drugą największą stacją kolejową w Polsce – tak wynika z danych Urzędu Transportu Kolejowego. W ubiegłym roku obsłużono średnio prawie 53 tysiące pasażerów w ciągu doby.

Raport „Największe stacje kolejowe w Polsce” przygotowywany jest przez Urząd Transportu Kolejowego obejmuje zestawienie 10 największych stacji, które w 2017 roku obsłużyły po ponad 10 milionów pasażerów dziennie.

Jak wynika z zestawienia, w ubiegłym roku na Dworcu Poznań Główny obsłużono 19,3 miliona pasażerów. To o około milion mniej niż rok wcześniej i milion więcej niż w 2015 roku. Według prognoz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tegoroczny wynik będzie podobny.

Jak wskazano w raporcie, w 2016 roku Poznań Główny był największą stacją kolejową w Polsce, a ubiegłoroczny spadek to efekt rozpoczęcia prac modernizacyjnych na trasie Poznań – Warszawa oraz Poznań – Piła.

Z danych wynika, że w ciągu doby z poznańskiego dworca skorzystało średnio około 53 tysięcy osób.

Głównymi przewoźnikami na poznańskiej stacji były PKP Intercity, Polregio i Koleje Wielkopolskie. W ciągu doby, na Poznań Główny zatrzymywało się średnio 360 pociągów, a średnia wymiana pasażerska wyniosła ok. 150 pasażerów na jeden pociąg.

Poznań został wyprzedzony jedynie przez stację Warszawa Śródmieście, gdzie obsłużono 19,4 mln pasażerów. Na trzecim miejscu znalazł się Wrocław Główny z 19 mln pasażerów.