Projekt domu z katalogu. Wady i zalety takiego rozwiązania

Zanim postawimy dom, musimy zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać. A później wybrać odpowiadający tym wymaganiom projekt domu. Coraz więcej osób wybiera projekty gotowe, ale czy warto? Żeby się o tym przekonać, trzeba poznać ich zalety i wady.

Gotowe projekty domów – ciekawa opcja?

Bardzo dziś popularne projekty gotowe są idealną alternatywą dla projektów indywidualnych, droższych, ale wykonywanych przez architekta na zamówienie. Jeszcze kilka lat temu nie było zbyt dużego wyboru, jednak aktualnie wygląda to zupełnie inaczej, co potwierdzają projekty domów tanich w budowie – domoweklimaty.pl. Zresztą nie tylko takie korzystne cenowo projekty są dostępne, bo każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno osoba, która nie chce przepłacać, jak i ta mogąca sobie pozwolić na więcej. Czy jednak wybierzemy taką opcję? Po przeanalizowaniu zalet i wad będziemy wiedzieć, czy warto!

Zalety – poznajmy najważniejsze

  • Przede wszystkim niewygórowana cena jest tu ogromnym plusem, bo przecież decydując się na postawienie domu, staramy się na każdym etapie szukać (oczywiście w miarę rozsądnie) oszczędności. W przypadku gotowych projektów już nawet, gdy dodamy koszty adaptacji i dopasowaniu go do potrzeb gospodarzy, cena jest niższa niż w przypadku szkicu indywidualnego.
  • Kolejną mocną stroną jest ogromny wybór, a także łatwa dostępność projektów. Sprawia to, że z jednej strony mamy wiele propozycji, wśród których może czeka ta jedyna, a z drugiej – jeśli na coś się zdecydujemy, możemy być pewni, że szybko, właściwie od razu, będziemy mogli z niej korzystać. Nie ma tu oczekiwania, jak w przypadku projektu indywidualnego, którego przygotowanie trwa nierzadko kilka miesięcy.
  • Co równie ważne, gotowy projekt to zdecydowanie mniej na głowie dla przyszłych inwestorów, którzy nie muszą podejmować wielu ciężkich decyzji dotyczących choćby kształtu domu.

Wady – o jakich powinniśmy wspomnieć?

Tam, gdzie zalety, tam i wady, więc przyjrzymy się, czego dotyczą.

  • Na pewno do minusów należy zaliczyć to, że ciężko z gotowych projektów znaleźć taki, które idealnie będzie odpowiadał wszelkich wymaganiom inwestorów. Nawet gdy jakiś będzie bliski ideału, to może pozostać niedosyt, że nie udało się lepiej dobrać.
  • Dla niektórych też dużym utrudnieniem może być to, że zawsze trzeba tu pójść na pewien kompromis, bo tak naprawdę to przyszli gospodarze dopasowują się do domu, a czy nie powinno być na odwrót?
  • Niezbyt dobrze rokuje też to, że kontakt z architektem ma miejsce dopiero wtedy, gdy dojdzie do adaptacji projektu do wymogów działki. W tym czasie mogą pojawić się dodatkowe utrudnienia, o których na początku nawet nie pomyśleliśmy.


planowanie-domu-projekt.jpg

Dla kogo gotowy projekt? A dla kogo indywidualny?

Pytanie pozostaje otwarte: czy warto? Jedna słuszna odpowiedź to, zależy dla kogo. Jedni nie wyobrażają sobie, że nie będą mieli kontaktu z architektem i to na każdym etapie powstawania projektu. Co gorsza, powtarzalność domów z katalogu może wydawać się jałowa, bo przecież dom ma wyrażać nasz charakter, nasze potrzeby, wymagania. Takie więc osoby, które swoim domostwem chcą wyrażać swoją osobowość, nie zaakceptują gotowego projektu.

Z drugiej strony, dla innych koszty są tu ważne, ale też nie uważają, że domy katalogowe są powtarzalne, bo przecież jest ich tak dużo, że nie możliwe, aby często były wybierane te same. Takie osoby cenią sobie też to, że nie muszą “bawić się” w liczne formalności, być w stałym kontakcie z architektem – dla nich bowiem konkret i szybkość działania są najważniejsze.

A my w jakiej jesteśmy grupie? Musimy sobie odpowiedzieć na to pytanie, wybrać optymalne rozwiązanie.