Obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W czwartek, 27 grudnia przypada 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w stolicy Wielkopolski odbywać się będzie szereg wydarzeń upamiętniających zwycięski zryw niepodległościowy. W części z nich udział wezmą przedstawiciele władz państwowych.

Oficjalne obchody zaczną się 27 grudnia o godzinie 11.15 – wtedy Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, złoży wiązanki na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na mogile generała Stanisława Taczaka. Przedstawiciele miasta złożą też kwiaty przy tablicach pamiątkowych: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz przy tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców. O godz. 12.30 w Farze Poznańskiej rozpocznie się msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.

O godz. 16.40 na minutę zatrzymają się wszystkie poznańskie autobusy i tramwaje. Staną też – na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego – autobusy przewoźników gminnych, które będą znajdowały się na terenie miasta. Pasażerowie usłyszą komunikat:

Szanowni Państwo, 100 lat temu padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!

Dokładnie o godz. 16.40 zawyją też syreny w mieście i rozdzwonią się dzwony w poznańskich kościołach. W tym samym momencie rozpoczną się najważniejsze tego dnia uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich, organizowane przez samorząd województwa. W imieniu mieszkańców Poznania kwiaty pod pomnikiem złoży Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

O godz. 14:00 na placu Wolności stanie obóz powstańczy. Centralnym miejscem wydarzeń będzie namiot sferyczny o powierzchni 75m2. Każdy będzie mógł zrobić w nim pamiątkowe zdjęcia albo fotografię stylizowaną na archiwalne zdjęcie z czasów Powstania Wielkopolskiego. Działać będzie Poczta Powstańcza. Rekonstruktorzy w dioramie poczty sprzed stu lat dystrybuować będą pocztówki, które po uzupełnieniu danych adresowych będzie można wrzucić do skrzynki. Wszystkie pocztówki zostaną wysłane do adresatów. Na placu staną też podświetlone figury trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora – Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Ustawione zostaną też dioramy, a każdy odwiedzający będzie mógł otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą. Przez cały czas na dużym ekranie prezentowane będą informacje oraz materiały związane z obchodami 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie już będzie można spotkać przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych i zjeść ciepłą grochówkę. Jeśli pogoda pozwoli, między godz. 14:00 a 14.30 nad centrum miasta przelecą dwa samoloty Fokker – zrekonstruowane przez Politechnikę Poznańską we współpracy z samorządem województwa. To przykłady maszyn, które powstańcy sto lat temu zdobyli na Ławicy.

Przez cały dzień od godz. 10:00 bilet do Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie w cenie specjalnej – 2 zł. Przed Muzeum będzie można zobaczyć uzbrojenie i pojazdy okresu Powstania Wielkopolskiego, pokaz kawaleryjski Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów oraz grupy rekonstruktorów. Będzie można też dostać rozetkę powstańczą.

27 grudnia poznaniacy będą mieli kolejną możliwość odwiedzenia Kopca Wolności. Usypany w dwudziestoleciu międzywojennym dla uczczenia odzyskanej przez Polskę niepodległości i zmodernizowany w 2018 roku obiekt będzie otwarty w godzinach od 10:00 do 16:00. W jednym czasie na kopiec będzie mogło wejść maksymalnie dwadzieścia osób – to wymóg bezpieczeństwa. Wstęp na kopiec jest wolny. Nie są prowadzone rezerwacje, a przy wejściu obowiązuje zasada kolejności przyjścia. 

O godz. 16:00 w Teatrze Muzycznym rozpocznie się koncert: “Śpiewanki Wielkopolskie”. Będzie można usłyszeć piosenki i pieśni znane z okresu Powstania Wielkopolskiego, a wśród występujących artystów znajdą się znakomici soliści Teatru Muzycznego w Poznaniu.

O godz. 17:00 w Bramie Poznania rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie dla dorosłych: “Wielkopolanie na drodze ku Niepodległej“. Oprowadzając grupę przewodnik przedstawi podstawowe fakty z dziejów narodu, państwa i regionu, które promowały świadomość narodową i dążenia niepodległościowe. Uwaga – obowiązują zapisy pod numerem 61 647 76 34 lub osobiście w Bramie Poznania.

O godz. 18.30 – przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego rozpocznie się inscenizacja historyczna “27 grudnia 1918” – po inscenizacji możliwość zwiedzania muzeum do godz. 20.30

O godz. 19.30 na Stadionie Miejskim nastąpi kulminacja kulturalnych wydarzeń tego dnia: organizowany przez samorząd województwa wielkopolskiego koncert “Muzyka wolności”. Zagrają gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx, Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk, Mezo, Sztywny Pal Azji, Ola Gintrowska oraz orkiestra symfoniczna pod kierownictwem muzycznym: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka.