Ferie zimowe w Wielkopolsce – policja będzie dbać o bezpieczne podróże

Uczniowie w Wielkopolsce szczególnie mocno wyczekiwali dziś ostatniego dzwonka w szkole. Od poniedziałku rozpoczynają się ferie zimowe, co oznacza, że od jutra mają dwa tygodnie wolnego. Wielkopolska Policja rozpoczyna akcję na drogach województwa, by zwiększyć bezpieczeństwo dzieci podczas podróży na wypoczynek.

Dzieci będą spędzać ferie na różne sposoby. Dla wielu oznacza to jednak podróżowanie – z rodziną, na półkoloniach czy na obozach. W każdym przypadku, nawet gdy podróż ma być krótka, należy pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą na bezpieczne dotarcie do celu i powrót z wypoczynku.

Choć ferie rozpoczynają się dopiero w poniedziałek to policja spodziewa się, że część osób wyruszy w podróż już dziś lub w weekend. Wraz z inspektorami ruchu drogowego, policjanci będą prowadzić kontrole na drogach w związku ze wzmożonym ruchem, także autokarowym.

Funkcjonariusze będą zwracać uwagę m.in. na stan techniczny pojazdów do przewozu dzieci, obowiązkowe wyposażenie pojazdów, właściwe oświetlenie, stan trzeźwości kierujących, używanie pasów bezpieczeństwa, czas pracy kierowców oraz ważność posiadanych przez nich uprawnień, a także stosowanie się do przepisów przewozu dzieci.

Kontrolowany będzie także sposób przewożenia sprzętu narciarskiego i bagaży oraz dobór miejsc w czasie podróży.

Policja przypomina również o możliwości skontrolowania autokarów i autobusów przed wycieczką przez policjantów ruchu drogowego i Inspekcji Transportu Drogowego po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym – na miejscu zbiórki lub w wybranych punktach. Pod numerem telefonu 61 841 56 13 lub 61 841 55 16.