Ponad 1400 porad i konsultacji medycznych w ramach Białej Soboty

W ramach Białej Soboty w Poznaniu udzielono ponad 1400 porad i konsultacji medycznych. Miasto Poznań wspólnie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej zamieniło korytarze szkoły przy ul. Głogowskiej w tymczasowe gabinety lekarskie.

W ramach Białej Soboty można było wykonać bezpłatne badania: mammografię, EKG, badanie wzroku i słuchu, cholesterolu czy poziomu krwi. Dodatkowo w ofercie były także porady lekarskie z zakresu kardiologii, interny, diabetologii, neurologii, endokrynologii, pulmunologii, urologii, ortopedii, chirurgii onkologicznej, profilaktyki raka gruczołu piersiowego, dietetyki i zdrowego żywienia, fizjoterapii, rehabilitacji kardiologicznej, psychologii, podologii, leczenia jąkania, światłoterapii i ziołolecznictwa.

“Biała Sobota rozpoczyna cykl wydarzeń prozdrowotnych, które Miasto Poznań przygotowało dla mieszkańców na najbliższy rok. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas, by zapisać się do lekarza. Dlatego wkrótce zorganizujemy kolejne Białe Soboty, tym razem na terenie ogródków działkowych. W maju zaprosimy poznaniaków i poznanianki na dwa duże festyny: 19 maja przy torze żużlowym na Golęcinie odbędzie się festyn profilaktyczny “Jazda po zdrowie”, a 26 maja – Festyn Zdrowotny na Ostrowie Tumskim. Z kolei w wakacje planujemy cały cykl wydarzeń medycznych: “Lato zdrowe i międzypokoleniowe” w ramach Lata na Targach”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania

Wydarzenie to duże ułatwienie dla osób, które są niezwykle aktywne zawodowo i na co dzień nie znajdują czasu na wizytę u lekarza. Przygotowano także specjalną strefę dla rodzin z dziećmi, ale również dla osób opiekujących się na co dzień osobami starszymi. Można było m.in. odwiedzić szpital pluszowego misia, założyć alkogogle czy skorzystać z instruktażu przeprowadzonego przy pomocy manekina geriatrycznego.

Impreza miała także charakter edukacyjny. Onkolodzy na specjalnych fantomach demonstrowali jak samemu poprawnie zbadać piersi. Tłumaczyli także jak rozpoznawać wczesne symptomy chorób onkologicznych. Biała Sobota organizowana jest corocznie w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych.