“Nieznane oblicza Japonii” – przegląd filmowy w Kinie Pałacowym

„Nieznane oblicza Japonii” to wyjątkowy przegląd japońskich produkcji filmowych w Kinie Pałacowym organizowanym przez Japan Foundation, Ambasadę Japonii i Centrum Kultury Zamek. Przegląd jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100. Rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.

Filmy prezentowane podczas przeglądu są skierowane do odbiorców w różnym wieku. Każdy z nich utrzymany jest w innej stylistyce i pokazuje Japonię z perspektywy jej tradycji i historii.
Wśród prezentowanych filmów będą takie dzieła jak: Mawari kagura, Oshin, Jeszcze raz, Koci samuraj czy Międzynarodowy dzień kota.  
Mawari kagura to najnowszy z wszystkich prezentowanych filmów na przeglądzie. Powstał w 2018 rokui jest dokumentem. Opowiada o tradycyjnym, sakralnym widowisku z Tohoku w północnej części Japonii.  Film zostanie wyświetlony w piątek, o godzinie 17:00. (bilety)
Oshin z 2013 roku, to tak na prawdę film oparty na bazie serialu z lat 80. o tym samym tytule. Jego popularność była na tyle duże, że nadal pozostaje w czołówce oglądalności. Oshin, to także imię głównej bohaterki, która od wczesnych lat życia musiała ciężko pracować na utrzymanie rodziny. Film opowiada o Japonii na początku XX w., a także o sytuacji kobiet w tamtym czasie. Produkcję będzie można obejrzeć w sobotę, o godzinie 15:00. (bilety)
Jeszcze raz opowiada o nieco starszej Japonii z okresu XVII-XIX w., a dokładnie o tym z czego śmiali się ówcześni Japończycy. Bohaterami filmu są gawędziarz wykonujący sztukę rakugo oraz jego uczeń. Rakugo to sztuka humorystycznego monologu, bardzo popularna w Japonii. Można porównać rakugo do dzisiejszego stand-upu. Film będzie drugim, jaki zostanie przedstawiony w sobotę (godzina 17:00). (bilety)
Międzynarodowy dzień kota, to animacja. Opowiada historię małego kota opartą na bestsellerowej książce dla dzieci o tym samym tytule. Kotek Rudolf trafia do Tokio i wraz z innymi zwierzętami eksploruje metropolię. W filmie można więc poznać obraz Tokio z kociego punktu widzenia. Obejrzeć go będzie można w niedzielę w samo południe. (bilety)
Natomiast Koci samuraj to komedia. Główny bohater dostaje zlecenie zabicia kota, który podejrzany jest o opętanie swojego właściciela. Czy samurajowi starczy determinacji, kiedy zobaczy, że jego celem jest uroczy i niewinny, biały kot? Tego będzie można się dowiedzieć w niedzielę, o godzinie 16:00. (bilety)