Tunel pod dworcem Poznań Główny. Miasto uważa, że koncepcja PKP to… utrudnienie

Wojewoda wielkopolski wraz z władzami PKP zapowiedzieli utworzenie na poznańskim dworcu dodatkowego peronu oraz tunelu pod nim. Rozwiązanie ma ułatwić pasażerom poruszanie się, lecz władze miasta uważają, iż będzie to bardziej utrudnienie.

Pierwotne plany zakładały poprowadzenie tunelu pod Centrum Handlowym Avenida, dzięki czemu powstałoby przejście od Dworca Zachodniego aż do Wolnych Torów. Ostatecznie jednak nie wprowadzono tego rozwiązania. Teraz PKP chciałoby przedłużyć podziemny tunel o 47 metrów – do murów galerii. Dalej miałby on zakręcać w lewo i przebiegać pod nowym peronem do dworca autobusowego.

W swoim komunikacie Miasto Poznań twierdzi, że w ten sposób powstałyby dwa tunele – z jednego można by było wychodzić na perony, natomiast drugi nie miałby wyjść poprzecznych. To ma budzić wątpliwości co do funkcjonalności inwestycji, ale także w związku z bezpieczeństwem.
Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, zauważa, że dworzec PKS zostanie w przyszłości przeniesiony w okolice alei Króla Przemysła II i ul. ks. Wujka.

“Kolejowa spółka nie myśli perspektywicznie. Tunel pod galerią handlową na wschód ułatwiłby komunikację pasażerom i mieszkańcom. Niestety niektóre pomysły PKP, bez konsultacji z samorządem Miasta i Województwa, budzą poważne wątpliwości w zakresie utrwalania niekorzystnych rozwiązań dla pasażerów, a nawet bezpieczeństwa”

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania

Przy planach miasta nowy tunel w formie przedstawianej przez PKP miałby prowadzić donikąd. Miasto Poznań apeluje do wojewody oraz władz PKP, by podchodzić do planów inwestycji całościowo, żeby uniknąć niepotrzebnego chaosu.

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno PKP chciało zmodernizować stary dworzec. Zbudowana miała zostać kładka łącząca centrum handlowe i znajdujące się w jego pobliżu perony z peronami mieszczącymi się po drugiej stronie dworca. Miało to ułatwić przemieszczanie się między torami, która znajdują się w dużej odległości od siebie. Miasto Poznań postulowało przy tym o przywrócenie obsługi podróżnych w budynku starego dworca. Ostatecznie z tych planów nic nie wyniknęło, przynajmniej do tej pory.