Ostatni dzień Poznańskich Targów Książki

Jeszcze tylko do godziny 16:00 można przyjść na tegoroczną edycję Poznańskich Targów Książki na Międzynarodowych targach Poznańskich. Wydarzenie jak zwykle pełne jest nie tylko szerokiego wyboru książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych.

Na targach pojawiło się kilkudziesięciu wystawców, którzy przedstawiają swoją bogatą ofertę, a wśród nich literatura dla dzieci, młodzieży i dorosłych, prestiżowe publikacje dydaktyczne, specjalistyczne i popularnonaukowe. Do wyboru są zarówno “klasyki”literatury jak i nowości.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy nie jest skierowana jedynie do dzieci. Organizatorzy postanowili poszerzyć ofertę o wydawnictwa i literaturę skierowaną do czytelników dorosłych.

“Poznań od lat kojarzy się z książką. Pamiętamy, że tutaj właśnie rozpoczęły się Targi Książki. Środowisko wydawców wita nowa formułę poznańskich targów z wielką nadzieją i radością – tym większą, że jest to kontynuacja wszystkiego, co działo się w Poznaniu przez ostatnie 17 lay”

Rafał Skąpski, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Celem targów jest m.in. promowanie czytelnictwa nie tylko wśród najmłodszych.

“Jako Miasto dokładamy wiele starań, by nasi mieszkańcy, jak najwięcej czytali. Mamy Poznańską Nagrodę Literacką i stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku fundujemy po raz pierwszy nagrody dla najlepszego twórcy książki dla dzieci i młodzieży oraz przyjaciela książki dla dzieci i młodzieży. Mamy też wiele innych projektów. Ponad rok temu, wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, uruchomiliśmy program “Książka dla Seniora”. W grudniu rozszerzyliśmy tę usługę także o osoby niepełnosprawne. Miasto Poznań stawia na czytelnictwo i będzie stawiało nadal”

Jędrzej Soalrski, zastępca prezydenta Poznania

Podczas pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki rozstrzygnięto konkursy na najlepszą książkę akademicką, Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki oraz najlepszą książkę popularnonaukową o nagrodę Prezydenta Miasta Poznania. Po raz pierwszy przyznano też nagrody Prezydenta Miasta Poznania w kategoriach Twórca książki dla dzieci i młodzieży oraz Przyjaciel książki dla dzieci i młodzieży.

Targom towarzyszą liczne spotkania z autorami książek i ilustratorami. Chętni mogą brać także udział w panelach dyskusyjnych i spotkaniach autorskich. Jak co roku zorganizowano także wystawy “Mistrz Ilustracji” oraz Salon Ilustratorów, na których pokazywane są prace młodych i doświadczonych artystów plastyków.