Dziś Środa Popielcowa – co symbolizuje i czy trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Dziś Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec, który w kalendarzu katolickim oznacza początek Wielkiego Postu. Zwykle przypada między 5 lutego a 10 marca, zawsze na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Co symbolizuje, czy wierni muszą uczestniczyć we mszy i kogo obowiązuje post?

Zgodnie z obrzędami katolickimi, w Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty. Odbywa się to w czasie liturgii słowa. Tradycja ta sięga VIII wieku, a od XI wieku jest obowiązującym zwyczajem w całym Kościele.

Popiół  pochodzi z palm, które były święcone w Niedzielę Palmową rok wcześniej.

Od Środy Popielcowej, czyli od początku Wielkiego Postu, aż do Wielkanocy w liturgii obowiązuje kolor fioletowy.

Z uwagi na fakt, iż ma to być okres pokuty przygotowujący wiernych do właściwego przeżywania Świąt Wielkanocnych, zakazane są wtedy huczne zabawy.

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych od 14. roku życia, a także post ścisły dla wiernych między 18. a 60. rokiem życia.

Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej podczas Środy Popielcowej, jednak zgodnie z tradycją, większość katolików decyduje się na to.