Nadzór budowlany kontrolował obiekty wielkopowierzchniowe. Wykryto nieprawidłowości

W zeszłym roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę w 48 poznańskich obiektach wielkopowierzchniowych. W niektórych przypadkach wykryto zły stan budynków.

Za obiekty wielkopowierzchniowe uznaje się budynku, których powierzchnia przekracza 2 tysiące mkw. lub dach ma ponad tysiąc mkw. Tego typu konstrukcje spełniają różne funkcje – od magazynowej, przez dydaktyczną, sportową, wystawienniczą po handlowo-usługową czy mieszkalną. Od 2007 roku kontrole takich budynków prowadzone są z jeszcze większą uwagą i są wymagane raz na pół roku – należy je wykonać do 31 maja i do 30 listopada.

Rejestr budynków wielkopowierzchniowych jest na bieżąco aktualizowany przez PINB, a na koniec 2018 roku znajdowało się w nim 718 obiektów. Inspektorat przeprowadził kontrole 48 budynków tylko w zeszłym roku. W części z nich, jak choćby placówkach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Ekonomicznego czy na Międzynarodowych Targach Poznańskich nie wykryto żadnych rażących odchyleń od obowiązujących regulaminów.

Najwięcej nieprawidłowości wykryto w obiektach magazynowych i produkcyjnych oraz handlowo-usługowo-mieszkalnych. Na liście zastrzeżeń znalazły się: ubytki w otynkowaniu, spękania ścian i kominów, uszkodzenia rynien, uszkodzone pokrycia dachów, zawilgocone piwnice, zły stan okładzin ścian, obwieszone maty izolujące kanały wentylacyjne. Ponadto, w trzech przypadkach stwierdzono brak przeprowadzenia kontroli stanu technicznego wentylacji mechanicznej i kominów. Z kolei w jednym obiekcie biurowym z wiatą magazynową stwierdzono zły stan techniczny elementów konstrukcyjnych. Budynek ten został wyłączony z użytkowania.

Właściciele i zarządcy budynku wielkopowierzchniowych muszą pamiętać, iż oprócz regularnych kontroli należy zgłaszać wszelkie wady techniczne, które mogą stanowić zagrożenie dla osób korzystających z obiektów.