“Poznań nie robi cyrku ze zwierząt”. W weekend kolejne protesty przeciw wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach

W najbliższy weekend odbędą się dwa protesty przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach. Akcja organizowana przez Viva Akcja dla zwierząt i Koalicja CYRK BEZ ZWIERZĄT odbędzie się w związku z przyjazdem do Poznania Cyrku Zalewski.

Wykorzystywanie dzikich zwierząt na arenach od lat wzbudza duże kontrowersje. Wielokrotnie przeciwnicy tego typu praktyk protestowali, lecz mimo to nadal spotykane są cyrki, które pokazują publiczności sztuczki wykonywane przez zwierzęta. Jednym z nich jest Cyrk Zalewski i w związku z jego przyjazdem do Poznania odbędą się kolejne protesty.

Te zostały zaplanowane na sobotę o godzinie 14:00 oraz niedzielę o 11:00 w rejonie ul. Mieszka I i Słowiańskiej. Organizatorzy przyniosą rekwizyty, które będzie można wykorzystać podczas protestów, lecz zachęcają chętnych do stworzenia swoich transparentów.

Szczególnie kontrowersyjne jest wykorzystanie w cyrkach dzikich zwierząt. Cyrkowcy często tłumaczą, że dzięki temu najmłodsi mogą z bliska przyjrzeć się naturze, lecz przeciwnicy tego typu praktyk zwracają uwagę, iż takie stworzenia są przetrzymywane w bardzo złych warunkach, a ich tresura opiera się z reguły na brutalnym zachowaniu opiekunów, natomiast podczas występów są one poniżane, choćby poprzez zakładanie sukienek czy wykonywanie nienaturalnych zadań jak stanie na przednich łapach. W związku z tym już w 2015 roku Komitet Psychologii PAN wydał uchwałę, w której nawołuje do podjęcia środków do ograniczenia wykorzystania zwierząt w cyrkach.