Ponad 1200 kandydatów powalczy o miejsca w radach osiedli

W najbliższą niedzielę poznaniacy będą mogli zagłosować na swoich reprezentantów w radach osiedli. Oddając głos można pośrednio wpłynąć na wizerunek swojego najbliższego otoczenia.

Po reformach sprzed kilku lat rady osiedli zyskały na znaczeniu w życiu miasta. Przede wszystkim są one swego rodzaju pośrednikiem między mieszkańcami a radą dzielnicy, a swoimi postulatami i propozycjami mogą realnie wpływać na plany choćby w sprawie zagospodarowania terenu. W ostatnich latach przyczyniło się to do takich inwestycji jak naprawy chodników czy budowy placów zabaw i miejskich siłowni.

Miasto Poznań zachęca mieszkańców do oddania głosu w wyborach, ponieważ na budżet rad osiedli przeznaczone zostaną znaczne środki, które pozwolą na polepszenie jakości przestrzeni publicznej w wielu miejscach. W tym roku w puli znalazło się ponad 50 milionów złotych, a to oznacza, że każda jednostka pomocnicza może wydać średnio około miliona złotych rocznie. Wpływ na to, jak te pieniądze zostaną wydane mają między innymi właśnie radni osiedlowi. Inwestycje wykonywane z myślą o danym terenie są konsultowane z radnymi, dzięki czemu wszelkie zmiany mogą być wprowadzane w zgodzie z opiniami mieszkańców.

W zbliżających się wyborach wystartuje łącznie 1248 kandydatów. W radach osiedli zasiądzie 678 z nich. W niektórych okręgach sytuacja jest klarowna, ponieważ nie zgłosiło się w nich wystarczająco dużo kandydatów. Taka sytuacja występuje w przypadku Ogrodów, Nowych Winograd Wschód w okręgu II oraz na Ratajach w okręgach IV i V. Tam głosowanie nie będzie wymagane, ponieważ za wybranych uznaje się tych kandydatów, którzy zostali zarejestrowani.

Żeby zagłosować, trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie i zamieszkiwać na stałe na danym osiedlu. Punkty, w których można oddawać głosy, będą otwarte w godzinach 8-20. Jeśli ktoś nie wie, w jakim lokalu powinien głosować, można to sprawdzić na obwieszczeniach wyborczych lub na stronie internetowej: zaradnosc.pl (konieczne jest wpisanie adresu zamieszkania).

Jeżeli głosujący nie znajduje się w spisie wyborców, może zostać dopisany przez komisję, ale musi udokumentować, że na stałe mieszka na terenie danego obwodu głosowania. Następnie Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych musi potwierdzić, że osoba faktycznie jest wpisana do rejestru wyborców.

Głosy należy oddawać stawiając „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Można oddać maksymalnie tyle głosów, ile wynosi liczba mandatów w danym okręgu. Informacja na ten temat znajduje się na kartach do głosowania.