Pierwsi mieszkańcy nowych mieszkań PTBS na Strzeszynie odebrali klucze

Pierwsze z nowych mieszkań na Strzeszynie zostały oddane do użytku najemcom. We wręczeniu kluczy wziął udział prezes zarządu Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na strzeszyńskim osiedlu nominalnie ma powstać około 1100 lokali mieszkalnych, a klucze odebrało już pierwsze 10 rodzin. Zamieszkają one w budynku, który powstawał od sierpnia 2017 roku i zawiera 71 mieszkań. Oferta dla mieszkańców będzie się stopniowo powiększać, a na ten moment można zakupić dwu- i trzypokojowe mieszkania oraz kawalerki. Od lutego funkcjonuje również miejski żłobek, są też miejsca garażowe oraz plac zabaw. W niedalekiej przyszłości powstanie także przedszkole i lokal handlowo-usługowy. Trzy mieszkania zostały odpowiednio przygotowane dla Stowarzyszenia Na Tak, a zamieszkają w nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Połowa mieszkań została przyznana na zasadzie naboru. Pozostałe przeznaczono zaś na rzecz programu Mieszkanie dla Seniora – lokale trafiły do osób z list mieszkaniowych prowadzonych przez Biuro Spraw Lokalowych. Zostaną one przekazane w połowie kwietnia.
Oddanie bloku przy ulicy Cegłowskej do użytku to dopiero początek. PTBS prowadzi prace na zbiegu ulic Poszwińskiego i Żołnierzy Wyklętych, a w siedmiu powstających tam budynkach znajdzie się 290 mieszkań. Plan zakłada, by na osiedlu zamieszkało łącznie 1100 rodzin. Oprócz bloków mieszkalnych powstają również place zabaw, mała architektura, miejsca do uprawiania sportu czy wiaty rowerowe. Prace nad samymi mieszkaniami mają potrwać do końca 2021 roku.
Pożyczkę na sfinansowanie projektu udzieliło Miasto Poznań, natomiast wsparcie udzielone przez Europejski Bank Inwestycyjny ma pomóc w zakupie mieszkań rodzinom, których nie stać na lokale komunalne i nie posiadają zdolności kredytowej na zakup lokalu na rynku.