Większość poznańskich placówek oświatowych opowiada się za strajkiem nauczycieli

Poznański oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego ma już odpowiedź od ponad 170 placówek oświatowych na terenie miasta w sprawie planowanego strajku. W referendum pozytywnie wyraziło się na jego temat około 70% pedagogów ze szkół i przedszkoli. Nie jest to jednak ostateczny wynik, ponieważ odpowiedzi cały czas jeszcze spływają.

Strajk planowany jest na 8 kwietnia, czyli w okresie egzaminów państwowych. Nauczyciele i wychowawcy przyszliby wówczas do pracy, ale nie wykonywaliby swoich obowiązków, w tym nie sprawowaliby opieki nad dziećmi. Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi negocjacje z rządem w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Na razie stronom nie udało się dojść do porozumienia.

W całej Polsce przeprowadzane są referenda, w których nauczyciele i wychowawcy danych placówek głosują za lub przeciw przystąpieniem do strajku.

Poznański oddział ZNP uzyskał już odpowiedzi ze 175 szkół i przedszkoli. Jedynie w trzech z nich odrzucono propozycję. W pozostałych za strajkiem opowiedziała się zdecydowana większość kadry poszczególnych placówek.

ZNP zaznacza jednak, że odpowiedzi z referendum cały czas spływają i nie ma jeszcze ostatecznych wyników.