Jakość wody ma wpływ na oszczędności! To nie mit!

Czy zdawaliście sobie sprawę, że woda o niewłaściwych parametrach może powodować straty w domowym budżecie? Przez coś tak niepozornego co roku rodzina może przepłacać nawet o kilkaset złotych! Na szczęście da się temu zapobiec!

Dość powszechna jest wiedza, że wodę należy oszczędzać nie tylko ze względów ekologicznych, ale i finansowych. Dobre praktyki związane choćby z braniem prysznica zamiast kąpieli, założeniem perlatorów, korzystaniem ze zmywarki zamiast ręcznego mycia naczyń pozwalają zaoszczędzić spore ilości wody, a przez to poczynić oszczędności na rachunkach.

Nawet osoby w pełni stosujące się do zaleceń związanych z użytkowaniem wody nie zdają sobie sprawy z tego, że mogłyby zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ koszty są związane nie tylko z ilością zużywanej wody, ale i jej jakością.

Co się przyczynia do zwiększenia kosztów?

Pomimo doskonałej jakości wody, w pełni zgodnej z polskimi normami, ta może mieć pewne mankamenty. Do najczęściej występujących można zaliczyć wysoki stopień twardości wody. Nie jest to zjawisko groźne dla zdrowia, ale dla domowych urządzeń i instalacji już tak.

Twarda woda, przepływając przez instalacje i domowe urządzenia, pozostawia po sobie ciężki do usunięcia osad nazywany kamieniem kotłowym. To on jest odpowiedzialny za awarie AGD, kotła grzewczego, spadki wydajności, korozje. Osad odkłada się nie tylko w rurach i na częściach sprzętów, ale i w widocznych miejscach – dno czajnika, wanna, kabina prysznicowa, krany, kafle. Struktura osadu sprawia, że nie jest on łatwy w usuwaniu. 

W dodatku im twardsza woda, tym większe napięcie powierzchniowe. Ta cecha sprawia, że wszelkie detergenty i środki czystości o wiele gorzej rozpuszczają się w takiej wodzie, przez to też mniej efektywnie działają. Prane tkaniny mogą więc być szorstkie, a naczynia wyjęte ze zmywarki pozbawione blasku. 

Kolejną przyczyną powiększenia się kosztów jest w wielu przypadkach smak i zapach wody z kranu, które nie do końca zadowalają użytkowników. Winowajcą jest najczęściej chlor, jego pochodne, pozostałości dezynfekcji i związki organiczne. W dużej mierze za taki kłopot może odpowiadać stan instalacji w budynku docelowego poboru wody. Czasem jednak przyczyny należy upatrywać w indywidualnych upodobaniach odbiorców wody kranowej.

Niemniej jednak niedopasowane do potrzeb konsumentów walory organoleptyczne sprawiają, że poszukują oni alternatywnych, mniej ekonomicznych źródeł pozyskiwania wody pitnej. 

Na czym można zaoszczędzić?

Oto lista rzeczy, na które wydajemy więcej poprzez twardą wodę lub/ i wodę niedopasowaną pod względem smaku i zapachu do naszych oczekiwań.

  • Środki czystości – używając miękkiej wody zamiast twardej, można zmniejszyć zapotrzebowanie na środki czystości nawet o 60%. Przy miękkiej wodzie środki chemiczne takie jak płyn do zmywania, proszki do prania, detergenty, środki do sprzątania działają o wiele szybciej i bardziej wydajnie przy potrzebie zastosowania o wiele mniejszej ilości. To oznacza, że wystarczają na dłużej i o wiele rzadziej trzeba je kupować.
  • Środki higieny osobistej – podobnie jest ze środkami higieny osobistej. W miękkiej wodzie szampon do włosów czy żel pod prysznic będzie o wiele lepiej się pienił już przy użyciu kilku kropli. W dodatku skóra nie będzie przesuszona, podobnie jak włosy – będzie można więc zrezygnować z drogich odżywek i balsamów do ciała. Przyjmuje się, że średnie opłaty za środki higieny osobistej i środki czystości dla czteroosobowej rodziny mogą przy miękkiej wodzie spaść nawet o około sto złotych.
  • Rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie wody – przy miękkiej wodzie straty ciepła można ograniczyć nawet o 20%. Dzięki temu miesięczne rachunki w tym zakresie mogą się zmniejszyć nawet o 50 – 60zł
  • Awarie urządzeń – to nie jest koszt stały, jednak należy go wliczyć w domowy budżet, ponieważ przy problemach z kamiennym osadem będzie w wielu przypadkach nieunikniony. W tą kategorię należy wliczyć wymianę czajnika, żelazka, wymianę części i naprawę pralki, zmywarki, ekspresu do kawy, kotła grzewczego oraz innych urządzeń mających styczność z wodą. Po rozbiciu tych kosztów na miesiące może okazać się, że wyjdzie nam nawet do 60-70 złotych
  • Środki odkamieniające – niektórzy decydują się na walkę z kamiennym osadem na własną rękę za pomocą różnorodnych środków chemicznych dostępnych w sklepach. Zaopatrują się w: odkamieniacze do pralki, odkamieniacze do zmywarki, do ekspresu do kawy i czajnika, specjalne szampony do włosów niwelujące efekty, jakie daje twarda woda, środki odkamieniajace do kabin prysznicowych i kranów. To wszystko może kosztować dodatkowo nawet około 60-80 złotych miesięcznie
  • Woda butelkowana – warto mieć na względzie, że koszt jednej 1,5 litrowej butelki wody sięga nawet 3 zł. Zgrzewka wody kosztuje średnio około 6-8 złotych, a czteroosobowa rodzina potrzebuje około 4 zgrzewek w miesiącu. 1,5 litra wody kranowej kosztuje natomiast kilkadziesiąt groszy. Nie wspominając już nic o kosztach, jakie ponosi środowisko

Jak widać, na jakości użytkowanej wody da się zaoszczędzić i to dość sporo. Skąd jednak czerpać miękką wodę do celów użytkowych i tak smaczną wodę, by można było zrezygnować z kupowania plastikowych butelek?

Okazuje się, że wystarczy jedno urządzenie oczyszczające wodę, by móc poczynić spore oszczędności!

Ecoperla Hero – idealne rozwiązanie!

Ecoperla Hero to nowość, która zapewnia zarówno wodę miękką, jak i wodę o neutralnym smaku i zapachu, idealną do picia i przygotowania napojów gorących oraz potraw. Jak to możliwe?

Nowość od marki Ecoperla łączy w sobie funkcje tradycyjnego zmiękczacza wody działającego w oparciu o wymianę jonową oraz filtra wypełnionego węglem aktywnym. Urządzenie jest niezwykle wydajne, pomimo swoich niewielkich wymiarów i kompaktowej obudowy.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero mieści w sobie aż 40 litrów materiału filtracyjnego podzielonego na dwie warstwy. Pierwsza z nich to 10 litrów kokosowego węgla aktywnego impregnowanego srebrem.

Węgiel aktywny nie tylko poprawia smak, zapach i barwę wody, ale również stanowi warstwę ochronną dla żywicy jonowymiennej przed zanieczyszczeniami mogącymi skracać jej żywotność. Warstwa srebra to doskonałe zabezpieczenie przed skażeniem mikrobiologicznym.

Żywica jonowymienna stanowi pozostałe 30 litrów złoża. Jest jej tyle, ile w największych kompaktowych zmiękczaczach wody. Dzięki temu może zapewnić stałe źródło miękkiej wody nawet dla wieloosobowej rodziny.

Wszystkie komponenty w Ecoperla Hero zostały wyprodukowane przez liderów branży uzdatniania wody. Głowica sterująca i obudowa zostały stworzone przy współpracy z Clack. Węgiel aktywny jest produkcji włoskiej, natomiast żywica do zmiękczania wody to niemiecki produkt firmy Lanxess.

Jak na urządzenie o takich możliwościach, to koszty utrzymania są naprawdę niskie. O tanią eksploatację dba między innymi autorski system ustawień głowicy sterującej Ecoperla Perfect System.

Pieniądze zostają w kieszeni!

Jak widać, na wodzie da się sporo zaoszczędzić, jednak jeśli jest ona niewłaściwej jakości można też równie dużo stracić. Kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero jest rozwiązaniem, które znajdzie swoich fanów wśród wielu rodzin, zapewniając im wodę o właściwym smaku i zapachu oraz najlepszą wodę do celów użytkowych. Dzięki jednemu produktowi o niewielkim rozmiarze można znacznie podnieść komfort codziennego życia, a przy okazji zaoszczędzić w ciągu roku na fajny, rodzinny wyjazd, 

Więcej informacji o tym i innych urządzeniach do uzdatniania wody znajdziesz na KrainaWody.pl

//