Skarb Państwa przegrał z Fundacją Malta proces o dotację na organizację Malta Festival

Fundacja Malta ma otrzymać od Skarbu Państwa – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaległą dotację wraz z odsetkami w związku z odmową wypłacenia jej w 2017 roku na organizację Malta Festival. Taką decyzję podjął Sąd Okręgowy w Warszawie.

W 2017 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego odmówił wypłacenia dotacji w wysokości 300 tysięcy złotych na organizację Malta Festival 2017 pomimo podpisanej wcześniej trzyletniej umowy na dotację celową.

Powodem decyzji była wówczas postać budzącego kontrowersję reżysera Olivera Frljića, który był jednym z kuratorów wydarzenia.

Festiwal udało się zorganizować m.in. dzięki środkom zebranym podczas zbiórki społecznej, jednak Fundacja Malta postanowiła walczyć o wcześniej przyznane pieniądze i pozwała Skarb Państwa. Wskazywano m.in. że kwestia finansów to jedno, natomiast minister „nie może z powodów ideologicznych w sposób pryncypialny decydować, jak wygląda program czy kształt instytucji kultury.”

Pierwsza rozprawa odbyła się 25 marca w Sądzie Okręgowym w Warszawie, podczas której pełnomocnik Fundacji podkreślał, że to nie tylko kwestia niewykonania umowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale także możliwego naruszenia „zagwarantowanej w Konstytucji działalności swobody artystycznej poprzez wywieranie tzw. miękkiej presji”.

Dziś wiadomo już, jaka jest decyzja Sądu Okręgowego w Warszawie. Skarb Państwa ma wypłacić Fundacji Malta zaległe 300 tysięcy złotych dotacji wraz z odsetkami.

„W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd wskazał, że zobowiązanie to miało charakter czysto kontraktowy, a zapisy umowy z 2015 roku na wypłatę dotacji celowych w latach 2016-2018 na organizację Malta Festival Poznań nie budziły wątpliwości. Sąd podkreślił, że umowa uprawniała Ministerstwo do zmniejszenia opłaty tylko w ściśle określonej sytuacji – jednak w tej sprawie nie miała ona miejsca. Sąd wskazał ponadto, że Ministerstwo już w 2015 roku wiedziało, że Oliver Friljić będzie kuratorem festiwalu, dlatego jego osoba nie mogła doprowadzić do nieprzyznania Fundacji Malta dotacji celowej.”

Fundacja Malta

Wyrok jest nieprawomocny i istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ministerstwo będzie się od niego odwoływać.

Fundacja Malta przed sądem reprezentowana jest pro bono przez adwokatów z kancelarii Hogan Lovells na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Sprawa jest prowadzona w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC.