Strajk nauczycieli w Poznaniu. Miasto stara się zapewnić opiekę dzieciom

Strajk nauczycieli całej Polsce rozpocznie się w poniedziałek 8 kwietnia. Nie wiadomo jeszcze w jakiej formie odbędzie się w Poznaniu. Miast Poznań uruchomi specjalną infolinię oraz będzie informować o sytuacji w placówkach.

Urzędnicy chcą także zorganizować w poznańskich instytucjach dodatkowe zajęcia. Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślał, że sytuacja jest bardzo trudna.

“Nie będziemy w stanie całkowicie zniwelować uciążliwości związanych ze strajkiem. Aby zapewnić całkowitą opiekę dla 70 tysięcy uczniów, potrzebne byłoby kilka tysięcy ludzi zastępujących nauczycieli. To niewykonalne. Będziemy jednak minimalizowali skutki protestu”

– mówił podczas Rady Miasta wiceprezydent Poznania

Przypomnijmy, że wstępnie udział w strajku zadeklarowało ok. 80 % placówek. Na 250 aż 230 weszło w spór zbiorowy, a w 197 prawdopodobnie odbędzie się strajk. Dlatego też Miasto poznań chce zapewnić rodzicom sprawny dostęp do informacji. Wszelkie bieżące informacje będą zamieszczane na stronie poznan.pl oraz na stronie Wydziału Oświaty. Dostępna będzie także lista szkół i przedszkoli, które nie biorą udziału w strajku nauczycieli. W najbliższych dniach uruchomiona będzie także specjalna infolinia.

W trakcie strajku miejskie instytucje kulturalne będą organizować dla dzieci dodatkowe zajęcia. Straż miejska ma także patrolować okolice szkół, a jeśli strajk będzie trwać znacznie dłużej niż zakładano, to pomogą także organizacje pozarządowe. Podczas strajku placówki oświatowe będą nadal otwarte, nauczyciele będą obecni jednak będą odmawiać prowadzenia zajęć. Początek planowanego strajku już w najbliższy poniedziałek 8 kwietnia.