Miesiąc Pamięci Narodowej w Poznaniu

Rozpoczyna się Miesiąc Pamięci Narodowej. W związku z tym odbędą się uroczystości dla uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej w latach 1939-45. Główną postacią obchodów w tym roku został były więzień Fortu VII, rzeźbiarz i malarz prof. Marcin Rożek.

W piątek 5 kwietnia w Forcie VII odbędzie się uroczystość w hołdzie wszystkim represjonowanym. W trakcie II wojny światowej Fort VII był miejscem, w którym śmierć poniosło ok. 20 tys. Wielkopolan. Za program artystyczny uroczystości będzie odpowiadać młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego we współpracy z Teatrem Muzycznym.

Jak zapewnia dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Wielkopolskiego Tomasz Łęcki, wybór Teatru Muzycznego nie jest przypadkowy. – Osadzeni w forcie VII byli przywożeni na przesłuchania do gestapo, które miało swoją siedzibę tam, gdzie obecnie znajduje się część siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu.

W ramach uroczystości w tym roku będzie można zwiedzić część Fortu VII, która nie jest jeszcze otwarta dla zwiedzających. Dzięki środkom unijnym część zostanie wyremontowana, jednak do tej pory była zamknięta dla turystów. W piątek wyjątkowo będzie można zobaczyć nieznany Fort VII.

Co roku organizatorzy wybierają także centralną postać obchodów. Tym razem będzie nią powstaniec wielkopolski i artysta prof. Marcin Rożek. Twórca najbardziej znany jest z pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Do Fortu VII trafił w 1941 roku, gdzie władze niemieckie zaproponowały mu wykonanie popiersia Adolfa Hitlera. Profesor kategorycznie odmówił wykonania zadania. Przewieziono go do Oświęcimia, gdzie ostatecznie zmarł w 1943 roku.

“Jako Wojewódzka Rada Kombatantów staramy się, by pamięć o prof. Rożku, ale również o wszystkich ofiarach okupacji niemieckiej, ich cierpieniu i poświęceniu dla ojczyzny trwała dalej i przechodziła z pokolenia na pokolenie”

Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów

Początek uroczystości w Forcie VII w piątek 5 kwietnia o godzinie 12:00.