Producenci Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej otrzymali certyfikaty

Producenci Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej otrzymali certyfikaty, które są potwierdzeniem, że ich produkt jest przygotowany według tradycyjnej recceptury. Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska w 2017 roku została zarejestrowana, jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Wpisanie na listę produktów Chronionego Oznaczenia Geograficznego znacza dla Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej, że może ona być wytwarzana jedynie na określonym terenie geograficznym – Województwo Wielkopolskie oraz niektóre powiaty z Województw Lubuskiego (8) i Kujawsko-Pomorskiego (2).

Certyfikat określa także ściśle to, jak kiełbasa powinna być przygotowana i jak powinna wyglądać. Tradycyjny produkt powinien mieć około 10-12 centymetrów długości i być o średnicy około 3,3, centymetrów. Wytwarza się ją wyłącznie z mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju (co oznacza w praktyce, że musi być to mięso z Polski), średnio rozdrobnionego, uzyskiwanego z wykrawanych szynek i łopatek. Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny “biały” kolor. Znakiem rozpoznawczym jest zawartość majeranku – nie mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Pozostałe przyprawy to: sól warzona, świeżo starty czosnek i świeżo zmielony pieprz czarny.  

Od 2017 roku, po wieloletnich staraniach Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy i Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, kiełbasa zarejestrowanajest jako produkt posiadający Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Producenci, którzy chcieliby uzyskać certyfikat muszą spełnić wymogi unijnych przepisów i pozytywnie przejść kontrolę Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Certyfikat musi być odnawiany każdego roku.

Dzisiaj, już po raz drugi w historii, odbyło się uroczyste wręczenie dokumentów tym, którzy spełniają wymogi tradycyjnego wyrobu. Podczas wydarzenia nie zabrakło także degustacji, dzięki czemu można było wybrać tę ajsmaczniejszą.

Certyfikat obecnie posiada 10 wytwórców:

Lista firm z prawem do produkowania Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej:

– Rzeźnictwo Zyguła Zbąszynek

– Zakład Mięsny Sp.j. Konarczak 

– Zakłady Mięsne Szajek Sp. z o.o.

– Zakłady Mięsne Mielczarek Sp. z o.o.

– Zakłady Mięsne Bystry Sp. z o.o.

– Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Dworecki Sp. j.

– Waldi Zakłady Mięsne Sp. z o.o.

– Agro-Handel Sp. z o.o.

– Zakłady Mięsne “Dolina Noteci” Sp. z o.o.

– Zakłady Mięsne Kozłowski Sp. z o.o.

Patronat nad kontrolą produkcji i przyznawaniem świadectw jakości sprawuje Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.