Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach w Wielkopolsce

W Wielkopolsce cały czas obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Brak deszczu i słaba zima sprawiły, że ściółka jest mocno wysuszona.

Choć dziś lokalnie może w Wielkopolsce spotkać się z drobnym deszczem, to w ostatnich miesiącach było go bardzo mało. W Wielkopolsce cały czas obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Mało opadów deszczu, a także zima, podczas której nie było dużo śniegu, który mógłby się stopić i wsiąknąć w ziemie sprawiły, że ściółka jest bardzo wysuszona.

Okres między zimą a wiosną zawsze jest niebezpieczny – wysuszone rośliny mogą zapalić się nawet przy małym zarzewiu ognia. To także czas, gdy wielu nieodpowiedzialnych ludzi postanawia wypalać trawy lub spalać zalegające na ich terenie gałęzie.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu zabronione jest rozpalanie ognisk, używanie otwartego ognia czy wypalanie pozostałości roślinnej.

Od początku roku w całej Polsce odnotowano prawie 1,5 tysiąca pożarów lasów i około 25 tysięcy pożarów traw i nieużytków rolnych. Wielkopolska należy do województw, gdzie w wielu lasach wilgotność ściółki nie przekracza nawet 10%.

Na razie nie zdecydowano się na wprowadzenie zakazu wchodzenia do lasu, ale leśnicy podkreślają, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to istnieje takie prawdopodobieństwo.