Komisje egzaminacyjne z osobami, które nie są nauczycielami zatrudnionymi w szkole są niezgodne z prawem?

W wielu szkołach na terenie całej Polski, w tym także w województwie wielkopolskim, do ostatniej chwili kompletowano komisje egzaminacyjne, by móc przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Według MEN, egzaminy gimnazjalne mimo strajku nauczycieli przebiegają bez zakłóceń. Dyrektorom szkół objętych strajkiem udało się obsadzić miejsca w komisjach egzaminacyjnych, oferując je m. in. nauczycielom “wypożyczonym” w innych szkół, jak również innym osobom z uprawnieniami pedagogicznymi. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego taka sytuacja jest niedopuszczalna, a nawet może być złamaniem prawa.

Jak podkreśla wiceszef ZNP Krzysztof Baszczyński, w komisjach egzaminacyjnych mają – zgodnie z ustawą – prawo zasiadać jedynie nauczyciele związani z daną szkołą stosunkiem pracy.

“Zgodnie z prawem w egzaminach mogą brać udział tylko nauczyciele. Okazuje się, że pracują osoby, które nie są nauczycielami. Są samorządy, które płacą tym osobom z zewnątrz nawet 450 złotych dziennie. Nie chodzi o to, że ktoś ma uprawnienia pedagogiczne. W komisjach egzaminacyjnych mogą pracować tylko nauczyciele, a nauczyciel to jest osoba, która ma stosunek pracy ze szkołą”

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego ZNP