Zielony dziedziniec zamiast parkingu. Ogłoszono konkurs na zagospodarowanie terenu przed CK Zamek

Ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania placu przed Centrum Kultury Zamek. Ma on zostać powiększony i przekształcony w zielony dziedziniec. Znikną też z niego parkujące samochody.

“Konkurs daje nam gwarancję, że wybrany projekt będzie dobry i na stałe zmieni tę część miasta. Zależy nam, żeby otwierać się na mieszkańców, a to miejsce na pewno poszerzy ofertę kulturalną i społeczną Poznania”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta

Dotychczas teren przed Zamkiem od strony ul. Św. Marcin wykorzystywany był głównie jako parking, a tylko przy okazji koncertów i większych imprez zmieniał się w otwartą, wolną przestrzeń. Po przebudowie kierowcy, chcąc zaparkować swoje samochody, będą mogli korzystać z oddalonego o kilkaset metrów parkingu pod Kaponierą.

Dziedziniec od strony ulicy Św. Marcin to miejsce, które wpisuje Zamek w przestrzeń miasta. Aby wykorzystać jego ogromny potencjał, zaplanowano jego kompleksową zmianę.

“Chcemy przekształcić ten plac w miejsce wspólnego spędzania czasu. Ma to być przestrzeń zielona i przyjazna, przyciągająca i zapraszająca ludzi do odpoczynku. Chcemy w ten sposób wyjść poza mury Zamku i realizować tutaj nasz program. Ta przestrzeń nie ma być jednak tylko dla CK Zamek, ale przede wszystkim dla poznaniaków, którzy będą mogli spędzać tu czas. Takie miejsce w centrum miasta jest bardzo potrzebne, szczególnie w kontekście przebudowy ulicy Św. Marcin.”

Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek

Dziedziniec ma być miejscem kameralnym, dostosowanym do osób o różnych potrzebach. Ma stać się przestrzenią do spotkań przez cały tydzień, a nie tylko od święta.Wydarzenia masowe, wymagające pustej przestrzeni, będą odbywać się na placu im. Adama Mickiewicza lub na ulicy.

“Jury będzie zwracać uwagę na sposób połączenia idei, które już są i będą dalej realizowane w związku z przebudową ul. Św. Marcin. Dwuetapowy konkurs będzie prowadzony w nowatorskiej formule. W jego pierwszej części chętni składają portfolio i wizję projektu. Z najciekawszych pomysłów jury wybierze pięć. To spośród nich wyłoniony zostanie zwycięzca.”

Piotr Kostka, przewodniczący Sądu Konkursowego

Pierwszy etap konkursu wraz z informacją o dopuszczeniu do drugiego etapu powinien zakończyć się do 19 czerwca. Ogłoszenie wyników wraz z dyskusją pokonkursową ma nastąpić do 11 września tego roku.

Przestrzeń ma pozwalać na elastyczne wykorzystanie dziedzińca, być wyposażona w trwałą zieleń, mobilne meble miejskie, źródła wody i cienia. Stanąć ma tam też pawilon mieszczący punkt gastronomiczny oraz sanitariaty.

Murek oddzielający dotychczas parking od chodnika zostanie przesunięty w stronę ulicy o około 3,5 metra. Usytuowanie oraz forma murka wykonane zostaną zgodnie z projektem kompleksowej przebudowy ul. Św. Marcin w ramach Programu Centrum.

Planowane jest też zazielenienie dziedzińca. Do realizacji wybrany zostanie projekt, który wpisze zieleń w proporcje zabytkowego dziedzińca i wyznaczy ciekawe osie widokowe na elementy budynku. Stojące obecnie przy murku drzewa, o ile ich stan pozwoli, mają zostać zachowane.

Ze względu na duże nasłonecznienie dziedzińca konieczne jest zaplanowanie elementów zacieniających. Rolę tę może pełnić zieleń lub elementy architektoniczne (np. żagiel).

W projekcie mają też być uwzględnione miejsca na stojaki rowerowe. Przestrzeń ma być tak ukształtowana, aby możliwe było realizowanie koncertów i spektakli dla 100-200 osób na miejscach siedzących, np. przy wykorzystaniu mebli mobilnych. Mają one być zaprojektowane specjalnie dla tego miejsca, a przy ich opracowaniu należy wziąć pod uwagę architekturę Zamku.

W ramach projektu ma też powstać możliwość łatwiejszego dostępu do Zamku dla osób z niepełnosprawnościami.