Jak spędzić pierwszy dzień majówki w Poznaniu?

Dla chcących połączyć pogłębianie wiedzy o historii miasta i jego miejscach oraz bohaterach ze spacerem po Poznaniu, przygotowano spacer “poznańskimi śladami Enigmy“. Podczas spaceru przewodnik opowie nie tylko o trzech znanych i związanych z Poznaniem kryptologach, ale także nakreśli wątek, który doprowadził do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Opowieść obejmie m.in. krótką historię powstania Uniwersytetu […]

Dla chcących połączyć pogłębianie wiedzy o historii miasta i jego miejscach oraz bohaterach ze spacerem po Poznaniu, przygotowano spacer “poznańskimi śladami Enigmy“. Podczas spaceru przewodnik opowie nie tylko o trzech znanych i związanych z Poznaniem kryptologach, ale także nakreśli wątek, który doprowadził do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Opowieść obejmie m.in. krótką historię powstania Uniwersytetu Poznańskiego, a także realiów życia w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojewnnym. Przewodnik opowie także o tych mniej znanych bohaterach z Poznania i Wielkopolski, bez których sukces nie byłby możliwy. Początek wycieczki o godzinie 10:00 przy Szyfrokontenerze przed CK Zamek.

Brama Poznania zaprasza do siebie na Wielką Majówkę, która jest jednocześnie obchodami 5. urodzin tego miejsca. Przygotowano atrakcje dla poznaniaków i turystów w każdym wieku i z różnych państw. Część atrakcji prowadzona będzie także w języku angielskim i rosyjskim. W programie znalazły się także m.in. koncerty, pokazy filmowe, kiermasze płyt oraz książek, a także liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zaplanowano także wspólne plecenie Drzewa Przyjaźni, potańcówkę oraz… gimnastykę słowiańską. Co jeszcze? Na przykład wycieczka “Wielokulturowy Poznań na Trakcie Królewsko-Cesarskim”, “Pop up muzeum – Zakorzenienie”, “Wielokulturowy Ostrów Tumski – oprowadzanie dla dorosłych po ekspozycji główne” oraz koncert interaktywny dla rodzin z dziećmi “Pograjki. Księga muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie”.

O godzinie 12:00 warto wybrać się na Stary Rynek by pod Ratuszem wspólnie odśpiewać “Odę do Radości” z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Poznań można zwiedzać także z pokładu zabytkowych tramwajów i autobusów w ramach linii turystycznych MPK, a także z perspektywy rzeki, dzięki podróży na tramwaju wodnym, który pływa po Warcie.

Ci, którzy chcą być szczególnie blisko natury i przyrody mogą wybrac się na Majówkę w Botaniku. Jak zwykle nie zabraknie szeregu imprez plenerowych, w tym zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, gry planszowe oraz koncerty w Pawilonie Letnim. Tradycyjnie, podczas Majówki w Botaniku odbywać się będzie kiermasz ogrodniczy oraz rękodzieła. Po raz kolejny będzie można również wspomóc Hospicjum Pallium podczas kwesty.

Lubiących spędzać czas aktywnie z pewnością ucieszy fakt, że mogą skorzystać z obiektów sportowych POSiR. Z uwagi jednak na przypadające dziś święto, ich funkcjonowanie jest nieco inne niż zwykle.

Wiele atrakcji z okazji majówki przygotowało również Zoo Poznań, które dzisiaj obchodzić będzie Dzień Ochrony Nosorożca. W godzinach 11:00-13:00 zaplanowano różnego rodzaju gry, zabawy i opowieści o nosorożcu. To okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o tych wyjątkowych i ogromnych zwierzętach. W programie znalazł się także szereg innych atrakcji, w tym opowieści i pokazowego karmienia różnych zwierząt na terenie zoo.

Chwilę odpoczynku, a także zabawy przy muzyce zapewni kolejny dzień na KontenerArt. Wczoraj oficjalnie zainaugurowano kolejny sezon “kontenerów”.