Od dziś można zgłaszać projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego

Ruszył nabór propozycji projektów do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do rozdysponowania jest aż 21 milionów złotych na projekty rejonowe oraz ogólnomiejskie.

Poznański Budżet Obywatelski cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Widać to nie tylko po rosnącej liczbie oddanych na dane projekty głosów, ale także po coraz większej ilości zgłaszanych propozycji. Poznaniacy chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście i jak wydawane są miejskie pieniądze.

W poprzednich 7 edycjach programu udało się zrealizować już 96 projektów, a kolejne są w trakcie realizacji.

W tym roku do rozdysponowania jest aż 21 milionów złotych. Jak zwykle, projekty będą podzielone na rejonowe i ogólnomiejskie. Maksymalna wartość tego pierwszego może wynieść 600 tysięcy złotych, a drugie 2 miliony złotych.

Tak jak w latach ubiegłych, miasto podzielono na 13 rejonów. To, ile pieniędzy trafi do danego rejonu, zależeć będzie od tego, ile osób w nim mieszka, jaka jest jego powierzchnia i jaka jest wartość projektów zakwalifikowanych tam do głosowania. Taki sposób podziału zastosowano przy poprzedniej edycji i jak zapewniają organizatorzy – przyniosło ono pozytywny skutek. Zwiększyła się wówczas liczba złożonych projektów, a także liczba głosujących.

W tym roku wprowadzono jednak zmianę – gdy po rozdzieleniu pieniędzy okaże się, że pula środków na dany rejon jest mniejsza niż 600 tysięcy złotych, brakująca kwota zostanie przesunięta z rejonu, który dostał najwięcej.  

Propozycje projektów może zgłosić każdy mieszkaniec Poznania. Wnioski przyjmowane będą od dzisiaj, 1 maja do 31 maja. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy propozycje.

Aby zgłosić swój pomysł należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny w wersji elektronicznej lub papierowej) i w ciągu 3 dni dostarczyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 10 mieszkańców. Podpisy to kolejna nowość. Konieczność ich zebrania wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.

Miasto po raz kolejny przygotowało także pomoc przy pisaniu wniosków.

“W trakcie składania projektów poznaniacy jak zwykle będą mogli zgłosić się po pomoc i radę do odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Poznania. Pomoc w zakresie pisania wniosków mogą zorganizować też rady osiedli”

atryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania

Już za trzy tygodnie, 23 maja, w godzinach 14:30-17:30, na Wolnym Dziedzińcu UMP odbędzie się maraton pisania wniosków do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

“Na poznaniaków czekać będą specjaliści, którzy wyjaśnią wątpliwości i podpowiedzą, jak sformułować wniosek. W poznańskich szkołach odbędą się warsztaty dla młodzieży, a w Centrum Inicjatyw Senioralnych – dla seniorów. Przez cały czas na stronie budzet.um.poznan.pl będzie można znaleźć listę kontaktów do pracowników opiniujących projekty, poradnik i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Poradniki i formularze w wersji papierowej będą dostępne nie terenie całego miasta. Pomoc mieszkańcy Poznania uzyskają również pod numerem telefonu: 61 646 33 44 i pod adresem mailowym: pbo@um.poznan.pl.”

Urząd Miasta Poznania

Co ważne, podczas PBO2020 nie można zgłaszać zadań inwestycyjnych dotyczących terenów poznańskich fortyfikacji. Wynika to z nieuregulowanej sytuacji prawnej części gruntów. Możliwe jest za to wnioskowanie o tzw. projekty miękkie, np. warsztaty dla mieszkańców czy imprezy integracyjne.