Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu ma 190 lat

Biblioteka Raczyńskich istnieje już 190 lat. W poniedziałek uroczyście świętowano jubileusz najstarszej z nieprzerwanie istniejących bibliotek publicznych w Polsce.

Istniejąca od 5 maja 1829 roku Biblioteka Raczyńskich jest najpopularniejszą biblioteką publiczną w Poznaniu. Posiada prawie 2 miliony zbiorów i niemal 80 tysięcy zarejestrowanych czytelników. Na półkach biblioteki można znaleźć zarówno literaturę naukową, jak i piękną, popularnonaukową, historyczną, młodzieżową i dla dzieci.

W zbiorach Biblioteki Raczyńskich znajdują się także bezcenne oryginały dokumentów czy dzieł, określane jako skarby piśmiennictwa i drukarstwa.

To jednak nie wszystko. W murach biblioteki organizowane są spotkania z autorami, zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wystawy, konkursy i festiwale.

Od ubiegłego roku, wraz z Miastem Poznań realizuje programy „Książka dla seniora” i „Czytanie bez barier”.

W poniedziałek odbyły się uroczyste obchody jubileuszu pod hasłem „Liczy się słowo”. Udział w niej wzięli byli i obecni pracownicy placówki, a także zaproszeni goście, w tym również przedstawiciele władz miejskich.

„Hasło przewodnie dzisiejszej uroczystości brzmi “Liczy się słowo”. Myślę, że dla Biblioteki Raczyńskich przez te 190 lat liczyło się nie tylko słowo, ale również człowiek. Było to także przesłanie hrabiego Raczyńskiego. Dziękuję byłej i obecnej dyrekcji biblioteki oraz wszystkim pracownikom. To dzięki Waszej ciężkiej i codziennej pracy Biblioteka Raczyńskich jest centrum kultury, miejscem bardzo ważnym dla naszych mieszkańców.”

Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania