Działania służb w samolocie na lotnisku Poznań-Ławica

W ostatnich dniach funkcjonariusze nadoodrzańskiego oddziału straży granicznej wraz z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji przeprowadzili działania w samolocie stojącym na płycie lotniska Poznań – Ławica. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podróżującym z poznańskiego portu.

Ćwiczenia taktyczno-strzeleckie straży granicznej odbywały się kilka dni w dwóch województwach: lubuskim i wielkopolskim. Jednym z nich były te przeprowadzone na płycie poznańskiego lotniska.

Specjalna grupa funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z policjantami Komendy Miejskiej w Poznaniu i Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policjiw specjalnie wyznaczonym do tego samolocie ćwiczyła odbijanie maszyny z rąk terrosytów.

Podczas szkolenia realizowano kilka wariantów, w tym te z wejściem z przodu, z tyłu albo jednocześnie z obu stron.

Działania miały na celu sprawdzenie i podniesienie dotychczasowych umiejętności służb, a także koordynację działań każdej z jednostek przy wspólnym działaniu na rzecz bezpieczeństwa pasażerów.

Funkcjonariusze musieli zapewnić bezpieczeństwo sobie i zakładnikom, eliminować zagrożenia i przeprowadzić bezpieczną ewakuację.

Instruktorzy główny nacisk położyli na rozwiązywanie konfliktów za pomocą negocjacji pozostawiając szturm samolotu jako ostateczność.

Wszystko po to, by upewnić się, że pasażerowie korzystający z poznańskiego lotniska są i będą bezpieczni podróżując z i do Poznania.

 

autorka: A. Karczewska