We wtorek rozpocznie się Festiwal Poznań Poetów

We wtorek rozpocznie się 9. edycja festiwalu Poznań Poetów, czyli jednego z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Poznański festiwal uznawany jest również za jedno z najważniejszych wydarzeń naukowo literackich w kraju. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska oraz Marek Bieńczyk.

Festiwal odbywać się będzie od 14 do 18 maja w CK Zamek w Poznaniu. W ciągu pięciu dni imprezy zaplanowano ponad 20 różnych wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty dla uczniów i studentów, koncert i sesja krytycznoliteracka.

Kuratorem tegorocznej edycji jest prof. Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W tym roku festiwal będzie nawiązywał do trzydziestolecia przemian w Polsce, które rozpoczęły się w 1989 roku i będzie poświęcony dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia, które zapisano w wierszach – młodości ocalonej w poezji pokolenia “brulionu” oraz zapowiadającej się w twórczości poetów.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie pytanie o młodość – czy jest ocalona czy ocalająca.

W tym roku “Poznań Poetów” jest festiwalem partnerskim 4. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Podczas „Poznań Poetów” zaplanowano m.in. dwudniowe seminarium krytycznoliterackie “Nowe i (za)wracające – w poezji dzisiejszej” poświęcone przede wszystkim zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. W programie znalazły się również panele dyskusyjne, rozstrzygnięcia konkursów, warsztaty dla uczniów i studentów, czytanie wierszy, koncert, mistrzostwa slamerów oraz zawody łucznicze poeci vs. krytycy „w kwestii celności”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia możliwy jest poprzez wykupienie karnetu w cenie 10 złotych. Z opłaty zwolnieni są uczniowie oraz studenci.

Pełen program wydarzeń dostępny jest online.