Dlaczego musisz kupić OC dla swojego pojazdu?

Kupiłeś samochód lub inny pojazd mechaniczny? W takim wypadku powinieneś również zakupić ubezpieczenie OC, które jest w Polsce obowiązkowe. Co więcej, obowiązkowe jest nie tylko komunikacyjne ubezpieczenie OC, ale również OC rolników oraz wykonawców zawodów takich jak np. komornik, księgowy czy notariusz. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o komunikacyjnym OC?

Ubezpieczenie OC

Obowiązek zakupu ubezpieczenia OC wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która jest jednocześnie dokumentem regulującym zakres tego ubezpieczenia i zasady jego działania. Jako posiadacz pojazdu mechanicznego musisz zakupić ubezpieczenie OC dla tego pojazdu najpóźniej w dniu jego rejestracji w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Nie możesz dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, gdyż nawet jeden dzień bez OC stanowi dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podstawę do nałożenia kary. Jak wysokiej? W 2019 roku przerwa w OC wynosząca do 3 dni wiąże się w przypadku samochodu osobowego z karą w wysokości 900 zł. Natomiast przerwa powyżej 14 dni to już aż 4500 zł kary!

Ubezpieczenie OC chroni prowadzącego pojazd przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez niego szkód w związku z ruchem tego pojazdu. Ważna informacja jest taka, że ubezpieczenie przypisane jest do danego auta, a nie do kierowcy, tak więc nawet jeśli szkodę twoim pojazdem spowoduje np. syn czy kolega, to w dalszym ciągu zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie.

Dodajmy również, że szkody związane z ruchem pojazdu to nie tylko wypadki i kolizje, ale również szkody, do których doszło przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, przy jego załadunku i rozładunku, a także w czasie zatrzymania, postoju i garażowania. Tak więc jeśli szkodę w pojeździe stojącym obok spowodujesz, wysiadając ze swojego auta na parkingu, to w takim przypadku poszkodowany również otrzyma odszkodowanie z twojego OC.

Taki sam zakres ubezpieczenia OC

Bardzo ważną cechą obowiązkowego komunikacyjnego OC jest to, że wszystkie zakłady ubezpieczeń muszą oferować to ubezpieczenie swoim klientom w takim samym zakresie, gdyż jest on regulowany w ustawie. W ustawie tej wskazane zostały również minimalne sumy gwarancyjne, które od 31 grudnia 2018 roku wynoszą:

  • 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych.

Sumy te stanowią górną granicę odpowiedzialności finansowej zakładu ubezpieczeń dla jednego zdarzenia bez względu na to, ilu było poszkodowanych.

Świadczenia z ubezpieczenia OC sprawcy

Jeśli uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym i byłeś w nim poszkodowany, to przysługuje ci odszkodowanie z OC sprawcy. Musisz zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń posiadacza pojazdu, który spowodował zdarzenie. Przysługuje ci wiele świadczeń, w tym:

  • naprawa pojazdu;
  • pojazd zastępczy na czas od dnia wystąpienia szkody do dnia, w którym będziesz mógł odebrać z warsztatu naprawiony pojazd;
  • holowanie twojego samochodu;
  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji;
  • zadośćuczynienie za doznane krzywdy i cierpienia psychiczne;
  • odszkodowanie za uszkodzone w wyniku wypadku urządzenia, np. smartfon;
  • odszkodowanie za utracone dochody – jeśli przebywasz na zwolnieniu lekarskim i z tego względu osiągasz niższe dochody;
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – jeśli masz kilkuletni pojazd, który przed szkodą był bezwypadkowy, to po szkodzie stracił on częściowo swoją wartość i z tego względu należy ci się odszkodowanie.

Na powyższej liście nie wyczerpaliśmy wszystkich świadczeń. Warto znać swoje prawa, abyś mógł ich skutecznie dochodzić, kiedy to ty będziesz poszkodowany.

Odszkodowanie z OC

Otrzymałeś odszkodowanie z OC, ale wydaje ci się, że jest ono zbyt niskie? Każdego dnia Rzecznik Finansowy otrzymuje średnio 16 skarg związanych z ubezpieczeniem OC, z których większość dotyczy zaniżania wysokości odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli uważasz, że mogło dość do tego również w twoim przypadku, to skorzystaj z usług firm, które pomagają w uzyskaniu od zakładów ubezpieczeń odszkodowań adekwatnych do zgłoszonej szkody. Przykładem takiej firmy jest np. Fundusz Odszkodowań. Przedstaw kosztorys, firma go sprawdzi i być może otrzymasz wyższe odszkodowanie.

//