Inteligentne sterowanie – poznaj zestaw urządzeń smart domu

Z pojęciem inteligentnego domu oraz zastosowanymi w budownictwie rozwiązaniami typu smart dom spotykamy się coraz częściej. Najbardziej zaawansowana technika i nowoczesne rozwiązania mogą stać się jednak koszmarem, jeżeli urządzenia będą wadliwe, a sterowanie nieintuicyjne. Smart dom musi być ukierunkowany na nasz komfort i wygodę obsługi, a to zapewnią odpowiednio dobrane urządzenia.

Co oznacza pojęcie smart dom?

Urządzenia codziennego użytku, jak smart TV czy smartfon są nam bardzo dobrze znane. Powstały poprzez dodanie wielu funkcji, które uczyniły z nich centrum rozrywki, narzędzia pracy i multimedialne odbiorniki. Podobnie smart dom pozwala nam na kontrolę i zarządzanie wieloma funkcjami, między innymi oświetleniem, ogrzewaniem oraz bezpieczeństwem. Odpowiednio zaprogramowane zespolone urządzenia nie tylko podnoszą komfort użytkowania domu, ale i pozwalają na oszczędność energii. Inteligentne sterowanie domem – garść faktów i ciekawostek.

Zestawy smart dla domu

Przygodę z inteligentnym domem najwygodniej jest zacząć już na etapie projektu, jednak nie jest to jedyne wyjście. Mając starszy budynek, możemy, dzięki bezprzewodowym kontrolerom, nadajnikom i odbiornikom, dostosować poszczególne instalacje do własnych potrzeb. Nie jest też konieczne, aby instalować całość sterowania od razu. Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani, czy takie rozwiązanie się sprawdzi, warto zacząć od inteligentnego oświetlenia lub sterowania roletami, a z czasem rozwinąć funkcje smart na resztę domu i do centrali dołączyć sterowanie ogrzewaniem, alarm, otwieranie bramy wjazdowej czy garażu. Kompleksowe rozwiązania znaleźć można na stronie https://zamel.com/. Podstawowe zestawy będą się składać z nadajników, odbiorników, czujników i zestawów sterowania. Oprócz tego, zależnie od urządzeń, jakie zdecydujemy się podpiąć do systemu, możemy rozszerzyć zestaw o zdalnie sterowane gniazda i sterowniki GSM lub LAN. Urządzenia sterowane bezprzewodowo nie wymagają kładzenia kabli, zbędna jest wiec konieczność rozkuwania ścian lub stropów. Instalacja jest wygodna i nie sprawia kłopotu nawet laikom.

Sterowanie bezprzewodowe

Podstawą wygody zarządzania smart domem jest bezprzewodowe sterowanie. Może ono odbywać się w różny sposób. Dwie, najpopularniejsze metody to pilot oraz aplikacja. Istnieje też możliwość podawania komend poprzez sterownik GSM – są one wówczas realizowane poprzez połączenia telefoniczne lub SMS. Zdalny wyłącznik tego typu montuje się zwykle tam, gdzie urządzenia elektryczne są trudno dostępne. Najwygodniej jednak jest zarządzać inteligentnym domem za pomocą aplikacji, w której ustalamy cały harmonogram pracy poszczególnych składowych systemu. Bardzo wygodną opcją jest sterowanie pilotami, które maja zasięg nawet do 300 m na otwartym terenie i potrafią obsłużyć od 2 do 36 odbiorników, zależnie od modelu.

Smart dom staje się powoli koniecznością codziennego życia. Urządzenia pozwalają nam programować i zarządzać instalacjami z poziomu aplikacji, zapewniając nam dzięki temu większy komfort i kontrolę nad codziennością. Będąc nawet daleko poza domem, mamy możliwość sprawdzenia, czy drzwi są pozamykane, gaz się nie ulatnia, a czujniki temperatury połączone ze sterownikiem ogrzewania zapewnią nam ciepło tuż przed przekroczenia progu budynku.